Färsk pilgrimsmussla eller kammussla som de ibland kallas, är en delikatess och allra godast är färska om man kan få tag i dessa. Rätt tillagade smälter de i munnen och till skillnad från ostron kan pilgrimsmusslan inte stänga igen sitt skal helt och hållet. Därför kan den endast överleva djupt nere i salta hav. Man kan äta musslorna grillade, stekta, friterade eller kokta.  Här placerade på späda salladsblad och sötsyrliga frukter som röd grapefrukt och mogna hallon.


Smörstekt pilgrimsmussla på späd salladsbädd

  • Rensa och ta bort den lilla muskeln från varje mussla.
  • Skölj musslorna ordentligt i kallt vatten och torka av.
  • Salta och peppra musslorna.
  • Smält 1 msk smör i en stekpanna och rör i citronsaft när pannan är het. Salta och peppra och stek musslorna på medelvärme tills de fått färg. Det går fort och tar bara någon minut. Vänd musslorna en gång och stek på andra sidan.
  • Lägg upp musslorna på salladen och sleva över lite smält smör tillsammans med någon msk vinägrett.
  • 4-5 pilgrimsmusslor
  • 3 msk osaltat smör
  • gourmetsalt och nymalen svartpeppar
  • 2 pressade vitlöksklyftor
  • lite saft av ½ citron
  • 1 näve maché och ruccolasallad
  • några färska hallon
  • ½ grapefrukt, skalad och skuren i bitar
  • några skedar vinägrett

Vinjournalens vintips till pilgrimsmussla

Vår rekommendation för vin till pilgrimsmussla är Chardonnay. Våra hälsosamma Chardonnay-rekommendationer från Kalifornien och Bourgogne är extra bra med smörstekt kammussla.

District 7 Chardonnay 2015 | Art 70893 | Kalifornien | 125 :-

Denna gång en stram och frisk Chardonnay med årgång 2015. Passar alldeles utmärkt tillsammans med fisk, skaldjur och som här, med smörstekt pilgrimsmussla. Finaste kräftvinet sedan länge, då sältan och sötman i kräftorna kräver ett vin som är något komplext, runt och med en bra balans mellan den rika fyllighet och djärva friskheten. Vinet står sig fint även till olika kycklingrätter.

I varje klunk av detta vin hittar du trevliga aromer av vaniljkola, apelsinblom och gult moget äpple. En ljuvlig smak av ananas, asiatiskt päron med lite citrus. Tillsammans ger detta en krämig framtoning som präglas av honung och ek.

Meursault | Art 2505 | Frankrike, Bourgogne | 249:-

Denna halvflaska från Meursault i Bourgogne bjuder på storslagna smaker! Vinet har en komplex smak med tydlig fatkaraktär och inslag av gula äpplen, brynt smör, pomerans, kardemumma, nötter och vanilj.


Bildgalleri – Pilgrimsmusslor till vin

Här kan du hitta mer om skaldjur och vin:

Vinjournalen.se rekomenderar

Relaterade inlägg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll i vårt nyhetsbrev, det är gratis.

*Genom att skicka in denna form Jag godkänner Integritetspolicy