Senast Uppdaterad 21 december, 2017 av Jeanette Gardner
Även om lightviner ökat enormt i popularitet, så har Systembolaget ännu ett ganska litet urval i det ordinarie sortimentet. Viner med sådär en 9-11% alkoholhalt från portugisiska regionen Vinho Verde kommer säkert på en odelad första plats om man vill ha ett ypperligt friskt och fruktigt vin.
Vin i Portugal är en del av det dagliga livet och det ha det varit under lång tid. Redan när romarna kom i Portugal cirka 2000 år sedan, framställde portugiserna jästa drycker. Under de senaste decennierna har EU finansierat Portugals vinindustri genom att satsa nya pengar på olika moderniseringsprojekt.
Vinho Verde är naturligtvis ett prisvärt vin, inte bara för att dessa viner har en lägre alkoholhalt, men för att de dessutom är mycket goda, lätt pärlande viner som passar till nästan alla mat, inte enbart fiskrätter.
Vad är Vinho Verde?
Vinho Verde är inte en grön druva, som många tror, eftersom vinet är så ljust och ibland kan gå mot ljust gröngult. Vinho Verde är en vinregion i norra Portugal. Även om det finns flera ursprungshistorier om Vinho Verde, så kommer namnet “det gröna vinet” från nio delregioner i Dourodalen, var och en med unika mikroklimat. Vinregionen Vinho Verde sträcker sig från strax under den portugisiska-spanska gränsen hela vägen till Atlanten.
Vilka druvor används?
Druvorna som man producerar Vinho Verde av är typiska vita, portugisiska druvor som exempelvis Alvarinho, Vinhão, Loureiro, Trajadura, Arinto och Aveleda eller oftast en blandning av två, tre, även fyra druvor som alla har en unik karaktär och smak. Alvarinho är till exempel en syrlig druva med lite citruskaraktär medan Loureiro som också syrlig, har en mer blommig smak.
Ett riktigt och prisvärt Vinho Verde från Portugal som du kan beställa på Systemet:
En ung vingård, som startade år 2009 och första årgången buteljerade sitt Vinho Verde i 2012. Pessoa da Vinha är kända för sin moderna vinstil av druvsorten Alvarinho. Detta vin är gjort till lika delar av druvorna Alvarinho och Trajadura och är ett underbart läckert och uppfriskande vin. Du får njuta av ett trevligt, något pärlande vin fyllt av smaker som citrus och passionsfrukt, samt en antydan av vårblommor och mineraler. Gott och prisvärt vin som både passar till att bara sippa eller till goda fräscha rätter.
Om Jeanette Gardner
Jag är en passionerad journalist och brinner för mat och dryck. Bor i skärgården utanför Stockholm. När jag inte skriver om goda viner och mat så gillar jag att umgås med vänner och njuta av naturen. Snart pensionär men älskar att jobba och hålla mig aktiv.
Fler inlägg av Jeanette →
Du måste vara 25 år eller äldre för att besöka Vinjournalen.se.
Ta emot våra vinstips i din brevlåda
Ta emot våra vinstips i din brevlåda
Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta.Ok