Vem vill inte prova ha en fräsch vinburk? Vi vill slå ett slag för den praktiska vinburken och har provat de bästa vita, röda och rosé vinerna… gott, perfekt för ett glas eller två och till lagom pris!
Vin har länge förknippats med glasflaskor, korkar och gammal tradition. Men under de senaste två decennierna har vin på burk vunnit popularitet, särskilt bland yngre och mer äventyrliga vindrickare. Även om det kan verka som en modern uppfinning har vin på burk en historia som går längre tillbaka än många kanske tror.
När det började….
Det första kända vinet på burk introducerades 1936 i USA. Tyvärr plågades de tidiga ansträngningarna av problem – främst kemiska reaktioner mellan vinet och metallinsidan av burken, vilket förändrade smaken och gjorde vinet förstås helt oattraktivt. Det var inte förrän nya framsteg inom konserveringsteknik och förpackningar förbättrades i början av 2000-talet som vin på burk började få fäste igen.
År 2003 lanserade vingården The Family Coppola ett mousserande vin i rosa burk, ”Sofia Mini”, som var ett av de första kommersiellt framgångsrika vinerna för de moderna burkarna. Sedan dess har marknaden för vin på burk expanderat drastiskt, och många producenter erbjuder nu ett utbud av druvsorter i portabla, återvinningsbara burkar.
Det finns både för- och nackdelar med vinburkar:

Fördelar med vin på burk
1. Bekvämt och enkelt att bära med:
Burkar är lätta, enkla att bära och kräver ingen korkskruv. De är perfekta för picknick, strandutflykter, konserter och andra utomhusaktiviteter.
2. Portionskontroll:
Vin på burk säljs i storlekar på 250 ml, 375 ml och 500 ml vilket gör det enkelt att njuta av ett glas eller två utan att öppna en hel flaska. Lätt gör dig som vill hålla lite koll på hur mycket du dricker.
3. Snabbare kylning:
Aluminiumburkar kyls snabbare än glasflaskor, vilket gör dem idealiska för varma sommardagar eller spontana planer.
4. Miljövänligt:
Burkar är generellt mer miljövänliga än glas. De är lättare att transportera (vilket minskar koldioxidutsläppen) och är i stor utsträckning återvinningsbara.
5. Innovation och tillgänglighet:
Konserverat vin har uppmuntrat experimenterande bland vinmakare. Det har gjort vin mer tillgängligt för en bredare publik och på Bolaget finns ett brett utbud.
Nackdelarna med vin på burk
1. Begränsad lagringspotential:
Till skillnad från flaskor med vin, som ibland förbättras med åldern, är konserverat vin avsett för omedelbar konsumtion. Förpackningen är inte utformad för någon långvarig lagring så den bör drickas ganska omedelbart.
2. Uppfattning om kvalitet:
Vissa konsumenter uppfattar fortfarande burkvin som sämre än vin i flaska. Även om det finns ett stort urval av kvalitativa viner på burk, så kämpar fortfarande burken för att skaka av sig sin association med produkter i lägre prisklassen.
3. Begränsat utbud:
Men ja, burkvin har fortfarande ett mer begränsat utbud jämfört med de många vinflaskorna. Premiumårgångar och komplexa röda viner är mindre benägna att finnas på burk.
4. Smakskillnader:
Vissa vinkännare hävdar att vin smakar annorlunda på burk, särskilt när det konsumeras direkt ut burken, men det går ju självklart även bra att hälla vinet i ett glas.
Att vin på burk är en trendig, modern och praktisk förpackning råder det nog ingen tvekan om. Burken utmanar traditionella normer och möter behoven hos dagens konsumenter även om det inte ersätter fantastiska lagrade viner på en fin middag – har burken skapat en modern nisch inom det avslappnade, hållbara och bekvämlighetsdrivna segmentet av vinmarknaden.

Vintips på burk – rött, vitt, rosé & bubbel
Vinette Chardonnay, 2022 /250 ml /nr 2299
Fräsch och pigg Chardonnay från Sydafrika.
Leva Chardonnay Dimiat & Muscat, 2024 / 250 ml / nr 2619
Fruktigt och ungdomligt vitt från Bulgarien.
Ginger Prince Sparkling White / 375 ml / nr 2089
Fruktigt och friskt mousserande från Australien.
GOSA Organic Rosé, 2024 / 250 ml / nr 2609
Bärig och blommig rosé från Spanien.
Underwood Pinot Noir / 375 ml / nr 70039
Härlig och smakfull Pinot Noir från USA.