Har du provat färsk tryffel någon gång? Du vet den där svampen som ser ut som stenkulor, som hyvlas sparsamt i tunna skivor över maten och som är så dyr? Alla Hjärtans dag är verkligen en fantastisk dag för tryffel! Men smakar det så kostar det.
Du hittar tryffelsvampen i bättre delikatessaffärer eller i den italienska delikatesshörnan i saluhallen som säkert har tryffel i olika prislägen. Priset brukar ligga på cirka 150 upp till 350 kr (ibland ännu dyrare) för en sådan ”stenkula” som väger ungefär 5 gram. Hyvlar du färsk tryffel över pastan så beräkna c:a 5-10 g per portion. Tryffel importeras oftast från kontinenten, men även på Gotland och Öland finns det en sommartryffel att gräva fram.
Den har en mycket speciell smak men den är G-O-D. Gudomlig till och med och mycket ren i smaken. Den kan användas på många typer av mat: du kan även hyvla tryffel över pasta, över en sås eller över risotton.
Pasta con tartufo alla nonna är en enkel pasta – med eller utan oxfilé, det väljer du själv – där tryffeln är basen i pastarätten.
TIPS! Om du inte får tag på färsk tryffelsvamp kan du även använda tryffelolja. Tryffeloljan är förvisso en syntetisk tryffelarom, men den kan självklart användas som alternativ. Oljan är god, mycket dryg, dominant i smaken så tänk på att du endast använder en droppe i taget och smakar av efter hand. Det brukar räcka med 2- max 3 droppar i detta recept. Du använder antingen oljan eller den färska tryffeln – men inte både och!
När det gäller vin till tryffelpasta, endast det bästa är gott nog: vårt vinval till detta är en härlig Sangiovese från Australien, Victoria.
Vinjournalens tips på vin till tryffelpasta
Eftersom tryffel är en ganska dominant svamp – oavsett du hyvlar den färska över pastan eller använder några droppar av tryffeloljan – kräver denna rätt ett välutvecklat och smakfullt vin.
Sam Miranda Sangiovese Barbera är ett rött vin av de italienska druvorna Sangiovese och Barbera, vinet har lena tanniner och fruktiga toner av körsbär, svarta vinbär, plommon, cederträ och med örter följt av en lång och raffinerad finish.
Australien | Victoria | Art 2481 | Sam Miranda of King Valley | 119:-
Vinet är ett bra val om man vill ha ett elegant vin till en elegant rätt, men priset tillåter ju även att vinet kan bli ett trevligt komplement till alla typer av kött, vilt, nöt och fläsk. Ett ytterst balanserat vin med trevliga tanniner och fatkaraktär.
Pasta con tartufo alla nonna för 2 personer – detta behöver du
- 1 paket färsk pasta (Pappardelle, Linguine…)
- 300 g oxfilé(valfritt)
- C:a 10 skogschampinjoner
- 2 schalottenlökar
- 2 vitlökar
- 3 dl fet grädde
- 1 dl vitt vin
- c:a 10 g färsk tryffel
- 2- 3 droppar tryffelolja
- 2 dl hyvlad parmesanost
- 2 dl hackad persilja
- ½ dl pinjenötter
- salt och svartpeppar
- Strimla oxfilé i strimlor och stek på den som du vill ha den. Salta. Peppra. Ställ undan.
- Rosta pinjenötter i en stekpanna utan olja. Rör om, det tar endast några minuter. Ställ undan.
- Börja med såsen och hacka schalottenlök vitlök som du fräser i smör. Efter ett tag lägger du i skogschampinjonerna och fräser på lite i smör. Salta. Peppra.
- Tillsätt vinet och lägg i den stekta oxfilén. Stek på lite till.
- Håll i grädden och sjud tills allt är krämigt.
- Spar lite vatten av pastavattnet ifall du behöver spä lite när du blandar pasta, kött och sås.
- Tillsätt hackad persilja.
- Använder du tryffeloljan så är det dags för den nu. Du använder den strax innan servering. Tänk på att den är rätt stark, så smaka av efter 2 droppar och häll eventuellt i en droppe till.
- Hyvla lite parmesanost över pastablandningen.
- Den färska tryffeln garnerar du med så den ska du hyvla över mindre bitar är du lagt upp pasta på varje tallrik.
Här hittar du fler av våra goda pastarecept och matchningar:
- Perfekt vin till din pasta
- Lite pasta, lite svamp – otroligt gott!
- Dryckesförslag till olika pastarätter
Dela med sig:
Om Jeanette Gardner
Jag är en passionerad journalist och brinner för mat och dryck. Bor i skärgården utanför Stockholm. När jag inte skriver om goda viner och mat så gillar jag att umgås med vänner och njuta av naturen. Snart pensionär men älskar att jobba och hålla mig aktiv. Fler inlägg av Jeanette →Vinjournalen Rekommenderar
Sam Miranda Sangiovese Barbera
En fruktdriven Italiensk druvblend från King Valley, Australien.
Artikelnummer: 2481
Typ: Rött Vin, Vin
Land: Australien, King Valley, Victoria
Alkohol: 14 %
Pris: 119 Kr.