Vad har du med dig hem i svampkorgen? Nu bjuder skogen på kremlor, soppar, taggsvampar, karljohan, kantareller. Bara att plocka, rensa och äta. Blir en delikatess för varje vardagsmiddag och förhöjer definitivt lyxkänslan med en röd, italiensk klassiker på druvan Nebbiolo. Vi gör det enkelt för oss och rör ihop en läcker, krämig svampsås på ett kick.
Lyxig vardagspasta med svamp och mascarpone
- 500 g bandad svamp
- 3 hackade vitlöksklyftor
- 3 schalottenlökar
- 1 dl torrt vitt vin
- 1 dl mascarpone
- 3 dl grädde
- Sal och svartpeppar
- Lite chilipeppar
- Hackad persilja
- Parmesanost
- Skär svampen i bitar och fräs i smör tills all vätska går bort. Det bruka knäppa lite lät om svampen.
- Häll i vin och grädde och låt koka upp och sjuda några minuter.
- Lägg i mascarponen och blanda till en krämig sås som du kryddar med salt och peppar efter behag. Du kan alltid spä med lite mjölk om det lir för tjockt.
- Riv och rör ner parmesanosten. Salta och peppra. Om du vill an du dra några varv med chilikvarnen.
- Lägg pastan i såsen och vänd runt ordentligt. Om det blir för stabbigt kan du späda med lite mjölk.
- Koka spagettin al dente och hacka rikligt med persilja och riv parmesan över!
Langhe Nebbiolo
- Region: Piemonte
- Producent: Paolo Scavino
- Druva: Nebbiolo
- Pris: 89 kr
Nebbiolo är verkligen en underbar och härlig druva som smakar Italien! Här i ett okomplicerat rött, gott och välgjort vardagsvin till bra pris. Härliga smaker av mörka körsbär och nypon med och fin precision och inslag av choklad och vanilj. Rejäl fyllighet med utpräglad och stram strävhet men krämigt och aromatiskt vin som har en trevlig eftersmak.
Om Jeanette Gardner
Jag är en passionerad journalist och brinner för mat och dryck. Bor i skärgården utanför Stockholm. När jag inte skriver om goda viner och mat så gillar jag att umgås med vänner och njuta av naturen. Snart pensionär men älskar att jobba och hålla mig aktiv. Fler inlägg av Jeanette →Vinjournalen Rekommenderar
Tenuta Vignega Valpolicella Ripasso Superiore
Ett kryddigt vin odlat på sluttningarna i nordöstra Verona, i vindistriktet Valpolicella. Vinet har hög kvalitet, bra smak, passar till det mesta och är dessutom ekologiskt odlat; inte undra på att det blivit en storsäljare världen över!
Artikelnummer: 3040
Typ: Rött Vin
Land: Italien, Veneto
Alkohol: 13,5 %
Pris: 135 Kr.
HITTA PRODUKTEN PÅ SYSTEMBOLAGET