Jeanette Gardner
Författare

Jeanette Gardner

Jag är sedan 2014 redaktör och receptmakare för Vinjournalen.se. Författare och skribent, har arbetat internationellt i flera länder och i Sverige. Bor i skärgården utanför Stockholm och brinner för mat och vin.

1848 artiklar

Om mig själv

Jag heter Jeanette Gardner och har varit egenföretagare och frilansare i 23 år – vilket innebär att jag överlevt fler teknikskiften, trender och organisationsförändringar än jag egentligen vill räkna.
De senaste 12 åren har jag varit redaktör för Sveriges ledande vintidning, Vinjournalen.se. Ett uppdrag som gett mig möjlighet att kombinera journalistik, nyfikenhet och ett professionellt intresse för sådant som passar utmärkt till både vardag och fest.

Tidigare har jag arbetat för tidningar som Amelia, M Magasin, Villatidningen och Chef, samt för flera webbplatser. Jag har också haft förmånen att ansvara för startups inom publishing för Bonnier, där jag fick vara med och utveckla nya idéer innan de blev verklighet.
Mitt arbetsliv har tagit mig långt utanför Sveriges gränser. Under flera år arbetade jag internationellt som CEO med ansvar för förstudier och etableringar av nya kontor i USA, Europa och Mellanöstern för ett expansivt amerikanskt företag. Det är förmodligen en av anledningarna till att jag idag talar sex språk – eller möjligtvis ett resultat av många flygplatser och möten på olika kontinenter.

I nästan ett decennium ägde och drev jag även det svenska online-nätverket Bizwoman med omkring 12 000 medlemmar – kvinnliga chefer från hela Skandinavien. Nätverket fungerade som en mötesplats för kvinnor i ledarskap genom nyhetsbrev, evenemang, frukostmöten och erfarenhetsutbyte långt innan sociala medier blev den självklara samlingsplatsen.
Under åren har jag också skrivit sju affärsböcker på svenska och engelska. Och även om näringsliv, ledarskap och entreprenörskap fortfarande ligger mig varmt om hjärtat, lockar numera andra världar. Jag skulle gärna fortsätta skriva böcker – men kanske nästa gång låta affärsplanerna vila till förmån för romaner, poesi och berättelser där ingen behöver redovisa kvartalsresultat.

Goda viner har ändå en plats i mitt hjärta. Jag tycker mitt jobb är vansinnigt roligt!

Artiklar från Jeanette Gardner

1848 artiklar
Omslagsbild med Zweigelt, en röd druvsort som används i österrikiska och svenska viner.

Lär känna den eleganta druvan Zweigelt

Lär dig mer om den spännande druvan Zweigelt som är Österrikes mest odlade blå vindruva. Den hyllas för goda, mångsidiga och saftiga rödviner som i veckans vintips.

Läs merJeanette Gardner · 24 september 2026
Omslagsbild för Italien à la carte med italiensk mat och dryck i fokus

Italien à la carte med nylanserad Chianti

Sangiovese – Toscanas kanske mest karaktärsfulla druva förgyller varje middag och idag provar vi en nylanserad Chianti i Systembolagets fasta sortiment och lagar kyckling fylld med tomat och ricotta. Varsågod vintips och recept!

Läs merJeanette Gardner · 16 september 2026
Bourgogne-druvan som tar världen med storm

Bourgogne-druvan som tar världen med storm

En av våra käraste rödvinsdruvor är nog ändå Pinot Noir och även om den idag odlas faktiskt nästan hela världen. Vad är de som om och om igen drar oss till Pinot Noir, om hemma eller på restaurang? Det blir även några goda vintips sist i artikeln.

Läs merJeanette Gardner · 1 september 2026
Omslag till artikel om crianza-viner från Rioja.

Du måste prova en vit Crianza från Rioja

Alla känner vi till röd Rioja – men vad sägs om ett vitt Rioja vin för omväxlings skull? Här är ett komplext, helt nylanserat vitt Rioja vin som verkligen väcker nyfikenhet.

Läs merJeanette Gardner · 21 augusti 2026
Omslagsbild för artikel om syrah- och shirazviner

Syrah och Shiraz – vad är skillnaden?

Oavsett om det står Syrah eller Shiraz är vinet i rödvinsflaskan från samma druva. Stilarna kan dock vara helt olika.

Läs merJeanette Gardner · 12 augusti 2026
Omslagsbild på grillad hamburgare med ett glas rött vin.

Grillad hamburgare med vin?

Den klassiska Burgaren finns idag i en mängd olika smakvarianter. Många väljer förstås att dricka en kall öl – men du som vill dricka vin? Vilket vin väljer du?

Läs merJeanette Gardner · 5 augusti 2026
Omslagsbild med ett glas pinot noir rosévin mot en ljus bakgrund.

Kan Rosé göras på druvan Pinot Noir?

Javisst. Är du redo att prova ett rosévin gjort helt på en blå druva? Här kommer ett nylanserat rosévin från Napa Valley till 100% av Pinot Noir – upplev smakskillnaden!

Läs merJeanette Gardner · 27 juli 2026
Omslagsbild för artikel om viner för varma dagar med en svalkande drinkbild.

Bästa vita vinerna för heta sommardagar

De mest ideala vita törstsläckarna fokuserar på viner med krispighet, hög syra, måttlig alkoholhalt och fruktiga svala profiler

Läs merJeanette Gardner · 24 juli 2026
Omslagsbild med vita viner och vitvinsblandningar, eleganta flaskor och glas.

Populära vita druvblandningar

Nu ska vi prata druvor och blandningar! Vi pratar ju oftast mest om rödviner men visste du att vita viner också blandas i många populära blandningar?

Läs merJeanette Gardner · 23 juli 2026
Omslagsbild med ett glas moscato och en bit kaka på ett fat.

Fräsch, söt Mocato till ostig päronpaj

Kombinera ädelost med feta och päron så får pajen olika texturer och smakprofiler kompletterar de varandra perfekt. Till det dricker vi en Mascato d’Asti.

Läs merJeanette Gardner · 8 juli 2026
Omslag till tidningen med temat förväntan

Dina förväntningar om ett vin påverkar upplevelsen

Hur vi upplever ett vin är individuellt och subjektivt. Det är en komplex upplevelse som inte bara beror på olikheter i våra lukt- och smaksinnen utan även de förväntningar vi har om vinet men också på den information vi har om vinet.

Läs merJeanette Gardner · 3 juli 2026
Italienska gidsaker - omslag

Pappardelle & chiliolja och jordnötter – 5 vintips

Det är fredag idag och vi har bråttom at ställa något gott på bordet och räknar minuterna. Gör en snabb italiensk afton! Gott vin från Italien bästa vingårdar och urgod pappardelle – du kommer garanterat att bli älskad! Som vintips får du sedan ….. viner som har varit de mest populära i flera år. Men…

Läs merJeanette Gardner · 12 juni 2026
Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.