Lomond Sauvignon Blanc
Prisvärdhet
Lomond Sauvignon Blanc 2024 är ett friskt och fruktigt vitt vin från Cape South Coast i Sydafrika, närmare bestämt den svala regionen Cape Agulhas på Afrikas sydligaste spets. Vinet har en ljusgul färg och en nyanserad, aromatisk doft med inslag av gröna äpplen, svartvinbärsblad och gula päron.…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Nyanserad, aromatisk, mycket frisk smak med inslag av gröna äpplen, svartvinbärsblad, gula päron, ananas, grillad citron, macadamianötter och örter.
Doft
Nyanserad, fruktig, aromatisk doft med inslag av gröna äpplen, svartvinbärsblad, gula päron, ananas, örter och citron.
Färg
Ljusgul färg.
Mat som passar
- Fisk
- Fläsk
- Fågel
- Grönsaker
Detaljer
- Artikelnummer
- 264501
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Sauvignon blanc, Sémillon, Viognier
- Råvara
- 89% sauvignon blanc, 9% semillon, 2% viognier.
- Socker
- 0.3 g/100 ml
- Förslutning
- Skruvkapsyl
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Fast sortiment
- Importör
- Handpicked Wines Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 1 september 2025
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 114 kcal
- 475 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Från socker
- 2 kcal
- 8 kJ · 0,4 g socker
- Socker
- 0,4 g
- ≈ 0,2 sockerbitar
- Pris
- 29,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Lomond Wine EstateNamnet Lomond Wines kommer från berget Ben Lomond som ligger alldeles intill vingården. Lomond omfattar cirka 800 hektar jordbruksmark. I vingårdarna återfinns förutom sauvignon blanc även semillon, merlot, shiraz, nouvelle, cabernet sauvignon, pinot noir, mourvedre och viognier. Lomond är sedan…
Frågor och svar om Lomond Sauvignon Blanc, 2024
- I vilket land produceras Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 produceras i Cape Agulhas, Sydafrika.
- Vilken producent gör Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 produceras av Lomond Wine Estate.
- Vilka druvor används i Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 är gjort på Sauvignon blanc, Sémillon, Viognier.
- Hur mycket alkohol innehåller Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 kostar 149 kr (198,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 tillhör Fast sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 har artikelnummer 264501 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Lomond Sauvignon Blanc, 2024 sålts på Systembolaget?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 lanserades 1 september 2025.
- Hur mycket socker innehåller Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 innehåller 0.3 g/100 ml socker.
- Hur smakar Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Nyanserad, aromatisk, mycket frisk smak med inslag av gröna äpplen, svartvinbärsblad, gula päron, ananas, grillad citron, macadamianötter och örter.
- Hur doftar Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Nyanserad, fruktig, aromatisk doft med inslag av gröna äpplen, svartvinbärsblad, gula päron, ananas, örter och citron.
- Vilken färg har Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Ljusgul färg.
- Vilken förpackning har Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 levereras i Flaska med Skruvkapsyl.
- Vem importerar Lomond Sauvignon Blanc, 2024?
- Lomond Sauvignon Blanc, 2024 importeras till Sverige av Handpicked Wines Sweden AB.
- Är Lomond Sauvignon Blanc, 2024 prisvärt?
- Prisvärt. 40 % under medianpriset per liter för vitt vin från Sydafrika (267 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Aurore Feteasca Regala
Moldavien
Vitt vin
750 ml
162 kr

Fruitière Vinicole d' Arbois Love Chardonnay Reserve
FrankrikeJuraArbois
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
750 ml
199 kr

Grand Ardèche Chardonnay Louis Latour
FrankrikeRhonedalenArdècheIGP l'Ardèche
Vitt vin
750 ml
199 kr

Lismore Estate Reserve Chardonnay
SydafrikaWestern CapeCape South CoastOverbergGreyton
Vitt vin
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Viognier och Airen – vanliga druvor men anonyma
Viognier och Airén är två gröna vitis vinifera druvor som vi kanske inte tänker på i första hand nr vi tänker på vindruvor. Viognier och Airén är viktiga och mycket odlade druvor, men lite obskyra och inte lika vanliga som Chardonnay och Sauvignon Blanc. Men vad är det för druvor egentligen? Var växer de? Vilka…

Italiensk Sauvignon Blanc & krispiga fisknuggets!
Vi tipsar om en helt nylanserad Sauvignon Blanc som vi serverar med frasiga fisknuggets! Den lilla och mycket vackra regionen Friuli-Venezia-Giulia i nordöstra Italien anses av många som en av Italiens allra bästa vinregioner när det gäller fräscha vita viner. I Friuli finns ett 10-tal DOC- och 4 DOCG-områden där man odlar ett trettiotal mycket…

Ny Sauvignon Blanc & spröd torsk med sumac
Vi ska besöka Te Mata Estate på Ny Zeeland, dricka en nylanserad, hyllad och riktigt god Cape Crest Sauvignon Blanc samt laga en god lyxig fiskrätt på sprödbakad torsk toppad med mandel och sumak. Missa inte detta goda vin! Den älskade druvan Sauvignon Blanc Den gröna druvan Sauvignon Blanc kommer ursprungligen från Bordeaux-regionen i Frankrike…






