Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape
Château Mont-Redons Châteauneuf-du-Pape 2023 är ett kraftfullt och nyanserat rödvin från en av Rhônedalens mest anrika producenter. Doften är kryddig med toner av björnbär, körsbär, viol och lagerblad, kompletterad av en aning fat. Smaken är fyllig och sträv med inslag av plommon, lakrits,…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Nyanserad, kryddig smak med inslag av fat, björnbär, plommon, viol, lagerblad, körsbär, sandelträ, lakrits och svartpeppar.
Doft
Nyanserad, kryddig doft med inslag av fat, björnbär, plommon, viol, körsbär, sandelträ, lagerblad och svartpeppar.
Färg
Mörk, blåröd färg.
Mat som passar
- Lamm
- Nöt
- Vilt
Detaljer
- Artikelnummer
- 281106
- Alkohol
- 15.0 %
- Volym
- 1500 ml
- Råvara
- Grenache, syrah, cinsault, mourvedre, counoise och muscardin och vaccarese.
- Allergener
- Sulfiter
- Socker
- 0.4 g/100 ml
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Fast sortiment
- Importör
- Ward Wines AB
- Lanseringsdatum
- 2 oktober 2006
Recensioner (0)
Inga recensioner än. Bli först med att skriva en!
Visste du att …
Châteauneuf-du-Pape, betyder "påvens nya slott". Namnet kommer sig av att påvarnas sommarslott låg här under Avignonpåvedömet, 1309 till 1377. Namnet Mont-Redon kommer från latinets - montem retundum - vilket betyder ”runt kullen”.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 127 kcal
- 530 kJ
- Från alkohol
- 124 kcal
- 520 kJ · 17,8 g alkohol
- Från socker
- 2 kcal
- 10 kJ · 0,6 g socker
- Socker
- 0,6 g
- ≈ 0,2 sockerbitar
- Pris
- 75,90 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Château Mont-Redon- Grundat
- 1923
- Ort
- Chateauneuf-du-Pape
- Ägande
- Plantin / Abeille family
Frågor och svar om Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023
- I vilket land produceras Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 produceras i Châteauneuf-du-Pape, Frankrike.
- Vilken producent gör Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 produceras av Château Mont-Redon.
- Vilka druvor används i Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 är gjort på Cinsault, Counoise, Grenache, Mourvèdre, Muscardin.
- Hur mycket alkohol innehåller Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 har en alkoholhalt på 15.0 %.
- Vad kostar Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 kostar 759 kr (506 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 säljs i en förpackning på 1500 ml.
- Vilket sortiment tillhör Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 tillhör Fast sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 har artikelnummer 281106 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 sålts på Systembolaget?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 lanserades 2 oktober 2006.
- Hur mycket socker innehåller Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 innehåller 0.4 g/100 ml socker.
- Hur smakar Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Nyanserad, kryddig smak med inslag av fat, björnbär, plommon, viol, lagerblad, körsbär, sandelträ, lakrits och svartpeppar.
- Hur doftar Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Nyanserad, kryddig doft med inslag av fat, björnbär, plommon, viol, körsbär, sandelträ, lagerblad och svartpeppar.
- Vilken färg har Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Mörk, blåröd färg.
- Vilken förpackning har Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023?
- Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape, 2023 importeras till Sverige av Ward Wines AB.
Relaterade produkter

Nuviana Cabernet Sauvignon Tempranillo
SpanienKatalonien
Rött vin
750 ml
99 kr

Quinta do Pinto Red Estate Collection Quinta do Pinto
PortugalLisboa
Rött vin
750 ml
179 kr

Zuccardi Serie A Malbec
ArgentinaCuyoMendoza
Rött vin
750 ml
149 kr

Barolo di Serralunga Luigi Pira
ItalienPiemonteBarolo
Rött vin · Stramt & Nyanserat
750 ml
416 kr





