Om mig själv
Jag heter Jeanette Gardner och har varit egenföretagare och frilansare i 23 år – vilket innebär att jag överlevt fler teknikskiften, trender och organisationsförändringar än jag egentligen vill räkna.
De senaste 12 åren har jag varit redaktör för Sveriges ledande vintidning, Vinjournalen.se. Ett uppdrag som gett mig möjlighet att kombinera journalistik, nyfikenhet och ett professionellt intresse för sådant som passar utmärkt till både vardag och fest.
Tidigare har jag arbetat för tidningar som Amelia, M Magasin, Villatidningen och Chef, samt för flera webbplatser. Jag har också haft förmånen att ansvara för startups inom publishing för Bonnier, där jag fick vara med och utveckla nya idéer innan de blev verklighet.
Mitt arbetsliv har tagit mig långt utanför Sveriges gränser. Under flera år arbetade jag internationellt som CEO med ansvar för förstudier och etableringar av nya kontor i USA, Europa och Mellanöstern för ett expansivt amerikanskt företag. Det är förmodligen en av anledningarna till att jag idag talar sex språk – eller möjligtvis ett resultat av många flygplatser och möten på olika kontinenter.
I nästan ett decennium ägde och drev jag även det svenska online-nätverket Bizwoman med omkring 12 000 medlemmar – kvinnliga chefer från hela Skandinavien. Nätverket fungerade som en mötesplats för kvinnor i ledarskap genom nyhetsbrev, evenemang, frukostmöten och erfarenhetsutbyte långt innan sociala medier blev den självklara samlingsplatsen.
Under åren har jag också skrivit sju affärsböcker på svenska och engelska. Och även om näringsliv, ledarskap och entreprenörskap fortfarande ligger mig varmt om hjärtat, lockar numera andra världar. Jag skulle gärna fortsätta skriva böcker – men kanske nästa gång låta affärsplanerna vila till förmån för romaner, poesi och berättelser där ingen behöver redovisa kvartalsresultat.
Goda viner har ändå en plats i mitt hjärta. Jag tycker mitt jobb är vansinnigt roligt!
Artiklar från Jeanette Gardner
1838 artiklar
Så väljer man de rätta vinställen
Sättet som man väljer att förvara vinerna på inuti vinkällaren är lika viktigt som källaren i sig. Att välja det rätta vinstället kan innebära skillnaden mellan att få en perfekt lagrad flaska vin och en läckande flaska som oxiderats alldeles för snabbt och förstörs långt innan man får chansen att dricka det.

Femtio nyanser av rosé
Alla har sett hur många olika sorters roséviner som finns att köpa på Systembolaget. Men hur vet man hur vinerna skiljer sig åt, när de flesta rosévinerna framställs med liknande metoder? Den stora skillnaden mellan de olika sorterna är var de producerades, men även vilka druvsorter som användes för att tillverka vinerna.

Mellandagstips: Gott grekiskt vin suveränt till grillad feta
När du börjar bli trött på bubbligt och julmat, varför inte grilla lite fetaost till pastan eller köttet och välja ett gott rött och plånboksvänligt vin? Det grekiska röda Kerastis är ett prisvärt vin som höjer lite över den vanliga kvaliteten i samma prisklass.

Stygga bakterier i vin – inte alls!
Klara hälsofördelar när man dricker vin är alltid goda nyheter. Ny rapporter kommer regelbundet. Den senaste undersökningen rapporteras i tidskriften Food Microbiology. man menar att även vin numera kan läggas till funktionella livsmedel.

Röda viner från Abruzzo är bland de bästa från Italien
Vinregionen Abruzzo i Italien ligger i mitten av landet och har kust mot Adriatiska havet. Trots att den ligger i mitten av landet, anses regionen vara en del av den södra vinproducerande regionen. Röda viner från Abruzzo anses vara bland Italiens finaste. Området har producerat vin i århundranden och jordarna har ideala växtförhållanden för de Montepulciano-druvor som regionen är berömd för.

André Clouet Grand Resérve (nr 7686)
André Clouet Grand Resérve är en spänstigt frisk Blanc de Noir. En champagne med klass från ett litet men självsäkert champagnehus i grand cru-byn Bouzy. Prisvärt!

Dopff & Irion riesling (2173)
Denna franska riesling med sin friska smak serveras med fördel till skaldjursrätter, fisk eller som apertif. Vinet är mycket populärt i sin kategori och fungerar som en utmärkt törstsläckare. Vinets framtoning är neutralt och lättdrucket utan att vara tråkigt, snarare är det ett korrekt och elegant vin.

Berömda årgångar av Bollinger Champagne
När man letar efter berömda årgångschampagner från Bollinger ska man tänka på att den blandning som finns i flaskan inte kommer från samma årgång eller skörd. Detta är skälet till att de flesta champagner inte har årgången tryckt på etiketten. Istället har de ett produktionsår, som bara berättar när vinet buteljerades.

Världens bästa rödvin har många ursprung
Att utse världens bästa rödvin är inte så lätt som det kan tänkas vara. Det är flera faktorer som spelar in, inte minst de enskilda personernas personliga åsikter. Lite mer information om eventuellt världens bästa rödvin följer i denna artikel nedan.

Så matchar man fruktiga viner till mat
Det finns viner som känns fruktigare än andra. Visserligen framställs alla viner på frukt, främst druvor, men i vissa är fruktsmakerna mer framstående. På grund av de starkare smakerna har många svårt att para ihop dessa fruktiga viner med rätt mat.

Förnya din vitvinsrepertoar – prova en Pecorino
Är du trött på att välja vitt vin med samma gamla druvor? Visst är chardonnay, sauvignon blanc, riesling och de andra goda och säkra kort, men varför inte överraska med ett pecorinovin?

GMO viner delar vinvärlden i två läger
Genetiskt modifierad (GM) jäst inom vinframställning har blivit en stark, kontroversiell fråga. I USA släpper man de första GM-vinerna i år men mängder av dessa genetiskt modifierade stammar finns redan i laboratorier runt om i världen.

