Om mig själv
Jag heter Jeanette Gardner och har varit egenföretagare och frilansare i 23 år – vilket innebär att jag överlevt fler teknikskiften, trender och organisationsförändringar än jag egentligen vill räkna.
De senaste 12 åren har jag varit redaktör för Sveriges ledande vintidning, Vinjournalen.se. Ett uppdrag som gett mig möjlighet att kombinera journalistik, nyfikenhet och ett professionellt intresse för sådant som passar utmärkt till både vardag och fest.
Tidigare har jag arbetat för tidningar som Amelia, M Magasin, Villatidningen och Chef, samt för flera webbplatser. Jag har också haft förmånen att ansvara för startups inom publishing för Bonnier, där jag fick vara med och utveckla nya idéer innan de blev verklighet.
Mitt arbetsliv har tagit mig långt utanför Sveriges gränser. Under flera år arbetade jag internationellt som CEO med ansvar för förstudier och etableringar av nya kontor i USA, Europa och Mellanöstern för ett expansivt amerikanskt företag. Det är förmodligen en av anledningarna till att jag idag talar sex språk – eller möjligtvis ett resultat av många flygplatser och möten på olika kontinenter.
I nästan ett decennium ägde och drev jag även det svenska online-nätverket Bizwoman med omkring 12 000 medlemmar – kvinnliga chefer från hela Skandinavien. Nätverket fungerade som en mötesplats för kvinnor i ledarskap genom nyhetsbrev, evenemang, frukostmöten och erfarenhetsutbyte långt innan sociala medier blev den självklara samlingsplatsen.
Under åren har jag också skrivit sju affärsböcker på svenska och engelska. Och även om näringsliv, ledarskap och entreprenörskap fortfarande ligger mig varmt om hjärtat, lockar numera andra världar. Jag skulle gärna fortsätta skriva böcker – men kanske nästa gång låta affärsplanerna vila till förmån för romaner, poesi och berättelser där ingen behöver redovisa kvartalsresultat.
Goda viner har ändå en plats i mitt hjärta. Jag tycker mitt jobb är vansinnigt roligt!
Artiklar från Jeanette Gardner
1838 artiklar
Gosset Grand Rosé Brut (nr 7405)
Med en färg av rosenblad och doft av en handfull hallon signalerar Gosset Grand Rosé Brut festlighet, livsglädje och elegans. Det prestigefyllda Champagnehuset Gosset, med vintradition från 1500-talet, kunde inte smaka fräschare!

Neudorf chardonnay Nelson (6464)
Detta torra chardonnayvin från Nya Zeeland paras helst ihop med fiskrätter med kraftiga smaker eller rätter med ljust kött. Det blivit en favorit för både kritiker och vanliga vindrickare som uppskattar det ”mulliga” karaktär. Vinet anses mycket prisvärt.

Vintips för hela veckan!
Även om du kanske inte borde öppna en ny flaska vin varje dag på en och samma vecka kan det vara bra att veta vilka viner du kan välja på vid de måltider då andan faller på. Här kommer vintips för veckans alla dagar.

Experten tipsar: vin till lamm
Lammkött är ett vanligt inslag i det goda och nyttiga medelhavsköket. I Sverige avnjuts lammkött både i exotiska rätter eller som traditionell lammstek. Vin till lamm passar väldigt väl och höjer dess smakupplevelse. Vad du ska tänka på när du väljer vin till lamm och några förslag på matkombinationer listas längre ner.

Hemlig lista – De bästa röda viner från Frankrike
Frankrike är världens ledande vinproducent. Inget annat land i världen kan skryta om en så lång kontinuerlig historia av vintillverkning. Fransmännen var de första att införa regler och riktlinjer för hur man producerar vin. Alla vindruvor som odlas och vin som tillverkas i Frankrike måste möta dessa krav för att få säljas, både i och utanför Frankrike. Med en så hög standard är det inte så lätt att hitta de absolut bästa röda vinerna från Frankrike.

Servera det perfekta vinet till brunchen
Det bästa med brunch är alla de oändliga sätt måltiden kan varieras på. Allt från söta pannkakor och bakverk till lite mer matiga rätter som kött och omelett får antingen strida om platserna på bordet eller samsas om och serveras sida vid sida i en härlig blandning.

Beaujolais Royal (5408)
Detta mjuka rödvin från Frankrike passar bäst till lättare kötträtter av de ljusare sorterna, eller till sallader. Det kan beskrivas som ett klassiskt vin i beaujolaisstil.

Viña la Fortuna, Pichunche Cabernet Sauvignon Malbec Grand Rese, Chile
2013-06-01 lanseras ett rött vin från Chile. Vinet heter Pichunche Cabernet Sauvignon Malbec Grand Rese och produceras av Viña la Fortuna. Vinet säljs i flaska 750 ml.

Prova en utrotningshotad druva
Det finns 1368 kända arter av vindruvor. Trots detta kommer den allra största delen av världens vinproduktion från 20 % av dessa arter, vilket resulterat i att en stor del håller på att bli utrotade.

Vad vet du om svenska viner?
Svenskt vin är ett relativt nytt fenomen, men än idag är kanske det kanske inte de svenska vingårdarna som intresserar mest, i alla fall inte ur en internationell synvinkel. Men tro det eller ej, våra lokala viner håller på att få allt mer uppmärksamhet även utanför landets gränser.

Vinterns grönsaker kräver rätt vin
Grönsaker är kanske inte det första du förknippar vinterns tunga måltider med. Men för dig som vill underlätta för de kommande nyårslöftena finns det en mängd goda grönsaker att äta under denna årstid, och vi hjälper dig med vilket vin du ska välja till.

Hur hittar man de bästa vinerna från Toscana?
Om man planerar en semesterresa till vinregionen Toscana i Italien, så bara måste man tillbringa lite tid med att prova de lokala vinerna. Den italienska regionen är känd för att producera några av de finaste röda vinerna i världen. Men man måste fortfarande veta hur man identifierar de bästa vinerna från Toscana, då regionen också producerar flera vanliga bordsviner.

