Spring Village Merlot
Prisvärdhet
Spring Village Merlot 2024 är ett generöst och fruktigt rött vin från Kalifornien, USA. Vinet bjuder på en mörk, blåröd färg och en smakrik profil med sötma och inslag av fat, plommon, vanilj, kryddor och blåbär. Med medelhög syra och fyllighet, låg strävhet och diskret fatkaraktär är det…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Generöst fruktig smak med sötma, inslag av fat, plommon, vanilj, kryddor och blåbär.
Doft
Mycket fruktig doft med inslag av fat, plommon, svarta vinbär, örter och vanilj.
Färg
Mörk, blåröd färg.
Mat som passar
- Buffémat
- Fläsk
- Fågel
- Grönsaker
Detaljer
- Artikelnummer
- 671141
- Alkohol
- 13.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Merlot
- Råvara
- Merlot.
- Socker
- 1.1 g/100 ml
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Fast sortiment
- Importör
- Spendrups Bryggeri AB
- Lanseringsdatum
- 1 maj 2026
Har du provat det här vinet?
Visste du att …
Fjärilen på etiketten föreställer en monarkfjäril, som är vanlig i Kalifornien. Monarkfjärilen är känd för sina långa vandringar.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 114 kcal
- 478 kJ
- Från alkohol
- 108 kcal
- 451 kJ · 15,4 g alkohol
- Från socker
- 7 kcal
- 28 kJ · 1,7 g socker
- Socker
- 1,7 g
- ≈ 0,6 sockerbitar
- Pris
- 18,20 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Spring Wine & Spirits- Ort
- California
Frågor och svar om Spring Village Merlot, 2024
- I vilket land produceras Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 produceras i Kalifornien, USA.
- Vilken producent gör Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 produceras av Spring Wine & Spirits.
- Vilka druvor används i Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 är gjort på Merlot.
- Hur mycket alkohol innehåller Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 har en alkoholhalt på 13.0 %.
- Vad kostar Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 kostar 91 kr (118,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 tillhör Fast sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 har artikelnummer 671141 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Spring Village Merlot, 2024 sålts på Systembolaget?
- Spring Village Merlot, 2024 lanserades 1 maj 2026.
- Hur mycket socker innehåller Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 innehåller 1.1 g/100 ml socker.
- Hur smakar Spring Village Merlot, 2024?
- Generöst fruktig smak med sötma, inslag av fat, plommon, vanilj, kryddor och blåbär.
- Hur doftar Spring Village Merlot, 2024?
- Mycket fruktig doft med inslag av fat, plommon, svarta vinbär, örter och vanilj.
- Vilken färg har Spring Village Merlot, 2024?
- Mörk, blåröd färg.
- Vilken förpackning har Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 levereras i Flaska.
- Vem importerar Spring Village Merlot, 2024?
- Spring Village Merlot, 2024 importeras till Sverige av Spendrups Bryggeri AB.
- Är Spring Village Merlot, 2024 prisvärt?
- Prisvärt. 81 % under medianpriset per liter för rött vin från USA (418 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Echezeaux Grand Cru Lucien le Moine
FrankrikeBourgogneCôte de NuitsFlagey-ÉchézeauxEchezeaux
Rött vin
750 ml
4 389 kr

Skebenga
SydafrikaWestern CapeCoastal RegionStellenbosch
Rött vin
750 ml
229 kr

Balbiano Federico I IL Barbarossa
ItalienPiemonteFreisa Di Chieri
Rött vin
750 ml
323 kr

Castillo de Gredos Red Wine
Spanien
Rött vin · Mjukt & Bärigt
3000 ml
189 kr
Läs mer hos Vinjournalen

En god Merlot passar perfekt till ravioli
Ravioli serverades med tomatsås redan på 1500-talet, men den åts långt innan på 1300-talet och serverades ravioli al brodo, i buljong. Ravioli måste vara den mest mångsidiga pastarätten med tanke på alla fyllningar som man kan faktiskt kan hitta på. Små kuddar av pastadeg som kan vara fyrkantiga eller små rondeller med fyllning och kan…

Vintipset: Eger Kékfrankos Merlot och en grymt god ungersk paprikagryta
Vi rekommenderar att prova det fräscha och prisvärda Eger Kékfrankos Merlot 2015 tillsammans med en Paprikás, en mustig paprikagryta som är så traditionell i Ungern. Ungerns vinindustri blommar upp! Att producera kvalitetsvin har länge varit en tradition i Ungern, men man glömmer gärna bort att Ungerns vinindustri faktiskt också fått lida en hel del. De…

Yellow Tail Cabernet Merlot (nr 6405)
En vinsuccé som erövrat världen! Yellow Tail Cabernet Merlot är en frisk australiensare, och gillar naturligtvis grillat.






