Om mig själv
Jag heter Jeanette Gardner och har varit egenföretagare och frilansare i 23 år – vilket innebär att jag överlevt fler teknikskiften, trender och organisationsförändringar än jag egentligen vill räkna.
De senaste 12 åren har jag varit redaktör för Sveriges ledande vintidning, Vinjournalen.se. Ett uppdrag som gett mig möjlighet att kombinera journalistik, nyfikenhet och ett professionellt intresse för sådant som passar utmärkt till både vardag och fest.
Tidigare har jag arbetat för tidningar som Amelia, M Magasin, Villatidningen och Chef, samt för flera webbplatser. Jag har också haft förmånen att ansvara för startups inom publishing för Bonnier, där jag fick vara med och utveckla nya idéer innan de blev verklighet.
Mitt arbetsliv har tagit mig långt utanför Sveriges gränser. Under flera år arbetade jag internationellt som CEO med ansvar för förstudier och etableringar av nya kontor i USA, Europa och Mellanöstern för ett expansivt amerikanskt företag. Det är förmodligen en av anledningarna till att jag idag talar sex språk – eller möjligtvis ett resultat av många flygplatser och möten på olika kontinenter.
I nästan ett decennium ägde och drev jag även det svenska online-nätverket Bizwoman med omkring 12 000 medlemmar – kvinnliga chefer från hela Skandinavien. Nätverket fungerade som en mötesplats för kvinnor i ledarskap genom nyhetsbrev, evenemang, frukostmöten och erfarenhetsutbyte långt innan sociala medier blev den självklara samlingsplatsen.
Under åren har jag också skrivit sju affärsböcker på svenska och engelska. Och även om näringsliv, ledarskap och entreprenörskap fortfarande ligger mig varmt om hjärtat, lockar numera andra världar. Jag skulle gärna fortsätta skriva böcker – men kanske nästa gång låta affärsplanerna vila till förmån för romaner, poesi och berättelser där ingen behöver redovisa kvartalsresultat.
Goda viner har ändå en plats i mitt hjärta. Jag tycker mitt jobb är vansinnigt roligt!
Artiklar från Jeanette Gardner
1838 artiklar
Huvudvärksfritt vin – finns det?
Alla har vi varit där – ett glas vin förvandlades till både två och tre, och till slut var hela flaskan tom. Hur trevligt du än hade kvällen innan känns det inte alltid värt det dagen efter, men går det att undvika de otrevliga efterdyningarna? Med ekologiskt vin kan det vara möjligt.

Vincent Girardin, Puligny-Montrachet, Frankrike
2013-06-01 lanserades ett vitt vin från Frankrike. Vinet heter Puligny-Montrachet och produceras av Vincent Girardin. Vinet säljs i flaska 750 ml.

Vedré (2126)
Vedré är ett populärt rött från Spanien som gärna paras ihop med rätter av mörkt kött. Passar lika bra till vardags som till fest då smaken passar till många olika kötträtter.

Välj rätt vin till olika sorters rött kött
Att rött vin passar till rött kött vet väl de flesta vid det här laget. Vad du kanske inte tänkt på är att de många olika köttsorterna som finns kräver sitt eget vin. Vi hjälper dig välja rätt!

Oumbärliga tips för hur man serverar Shiraz-viner
Oavsett vilket vin du planerar att servera finns det sätt som det bör serveras på. Som andra högklassiga viner är Shiraz fyllda med subtila nyanser, som påverkar sättet de smakar och aromen. Shiraz smakar gott hur än det serveras, men det finns sätt som framhäver smakerna och aromen på bästa sätt.

Vin i Japan handlar inte bara om Saké
Att japaner endast producerar och dricker risvin är en myt. I Japan finns det gott om druvor, både lokala och importerade och här har man gjort vin sedan urminnes tider.

De bästa årgångarna av Amaroneviner i Valpolicella
Amarone-viner har kämpat för att bli ett av det finaste röda vinerna i Italien. De är det perfekta valet för äkta vinälskare som letar efter ett rödvin som är fruktigt, fylligt och med en extra kick. En alkoholhalt på 14-15% skadar inte heller. Som en bonus har detta vin ett namn som man faktiskt kan uttala. De flesta andra italienska viner kan bara uttalas av italienare.

Ett gäng häpnadsväckande viner från Portugal
Det är inte alltid lätt att hitta bra kvalitet för en billig peng, men när det väl händer är tillfredsställelsen enorm. Störst chans har du bland de portugisiska vinerna.

Diamant (2160)
Detta cypriotiska sällskapsvin är på grund av sin inte alltför påträngande smak och doft en trogen följeslagare som passar bra till de flesta tillfällen som involverar vitt vin. Diamant passar också bra som dessertvin, gärna till efterrätter och bakverk som innehåller mandel.

Vad är ”Vitikultur” och ”Vinifikation”?
”Vitikultur” och ”vinifikation” är vanliga begrepp när man talar om vin, bland annat i media. Ju mer vi får veta om vin, desto fler begrepp får vi höra och det är inte alltid så lätt att förstå vad de betyder.

Vad är det som är så speciellt med Alsaceviner?
Alsace ligger i nordöstra Frankrike och gränsar till Tyskland. Men det är inte bara det geografiska läget som placerar regionen på gränsen, utan även kulturen, arkitekturen, maten och dess alldeles unika viner.

Allt du behöver veta om vitt vins hållbarhet
Det sägs att män är som vin; de blir bättre med åren. Huruvida detta stämmer får tas med en nypa salt. Det stämmer dock att vin – till skillnad från andra drycker och livsmedel – ofta vinner på lagring. Nedan listar vi vilka viner som bör lagras och hur man på bästa sätt bevarar dess hållbarhet.

