Online vin

Nyhet på Systembolaget: 2008 Sperss

Jeanette Gardner · 14 april 2015
26_itemthemeimage_4753-jpg
På denna sida

Producenten för detta vin är Angelo Gaja, en av Italiens främsta vinprofiler. Gajas 2008 Sperss är tillverkad i Barbaresco/Piedmonte på 98 % nebbiolodruvor och 2 & barbera. Jäsningen är utförd med skal på ståltankar och därefter har vinet lagrats i 12+18 månader på barrique respektive botti
Smaken kan beskrivas med hjälp av följande ledord:

  • Rik
  • Komplex
  • Mineralisk
  • Fatkaraktär
  • Choklad
  • Mörk frukt
  • Blommor

2008 Sperss dricks gärna tillsammans med smakrika kötträtter på nöt och lamm. Mustiga såser eller grytor på tryffel eller murkel förhöjer smaken på ett utomordentligt sätt.
Mer om producenten
Vinproducenten Gaja grundades år 1859 av Giovanni Gaja, som tillsammans med familjen öppnade en taverna i Barbaresco där man serverade det egentillverkade vinet till maten. Företaget växte snart och man började sälja vin utanför restaurangverksamheten, däribland den italienska armén. Giovannis mor Clotilda Rey, sägs ha haft en stor påverkan på företaget. Det var hon som bland annat definierade företagets kvalitetsprinciper. Hon bestämde att kvaliteten var det viktigaste, och priset fick bli därefter.
Idag drivs Gaja av Giovannis barnbarnsbarn, Angelo, som började arbeta i företaget år 1961, vid 21 års ålder. Med en gedigen utbildning inom vintillverkning och ekonomi hade Angelo de rätta verktygen för att kunna ta över företaget och föra det vidare i sin framgång. Under de tidiga åren i hans karriär var hans innovativa idéer dock inte särskilt uppskattade i den traditionella miljön företaget vistades i. Idag är han dock en av Italiens mest framstående vinprofiler och är fortfarande en viktig del av företaget som numera gradvis lämnats över till hans döttrar, Gaja och Rosanna.

Vinguider relaterade till denna artikel

Vanliga frågor

Vad är 2008 Sperss för vin?
2008 Sperss är ett rött vin från Angelo Gaja i Barbaresco, Piemonte. Det är gjort på 98 % Nebbiolo och 2 % Barbera, lagrat på barrique och botti i totalt 30 månader. Vinet är rikt, komplext och mineraliskt med inslag av choklad, mörk frukt och blommor.
Var kan jag köpa 2008 Sperss?
2008 Sperss är en nyhet på Systembolaget. Du kan köpa det i Systembolagets butiker eller via deras beställningssortiment, beroende på tillgång.
Vilken mat passar till 2008 Sperss?
Vinet passar utmärkt till smakrika kötträtter som nöt och lamm, gärna med mustiga såser eller grytor på tryffel eller murkel. Det förhöjer smaken på ett utomordentligt sätt.
Vem är Angelo Gaja?
Angelo Gaja är en av Italiens främsta vinprofiler och driver familjeföretaget Gaja, grundat 1859. Han tog över 1961 och har med innovativa idéer lyft företaget till internationell framgång. Idag är hans döttrar Gaja och Rosanna delaktiga i verksamheten.
Vad är druvsammansättningen i 2008 Sperss?
2008 Sperss består av 98 % Nebbiolo och 2 % Barbera. Nebbiolo är den klassiska druvan i Barbaresco och Barolo, känd för sina kraftiga tanniner och komplexa aromer.
Hur lagras 2008 Sperss?
Efter jäsning med skal i ståltankar lagras vinet först 12 månader på barrique (franska ekfat) och därefter 18 månader på botti (stora ekfat), totalt 30 månader. Detta ger vinet dess fatkaraktär och komplexitet.

Mer i Online vin

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.