Blackwater Daniel Grenache Noir
Prisvärdhet
Blackwater Daniel Grenache Noir 2023 är ett rött vin från Western Cape i Sydafrika, med druvor från Breede River Valley. Vinet har en blåröd färg och en nyanserad, fruktig smak med inslag av fat, körsbär, örter, skogshallon, jordgubbar och blodapelsin. Med en alkoholhalt på 13% och en frisk…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Nyanserad, fruktig smak med inslag av fat, körsbär, örter, skogshallon, jordgubbar och blodapelsin.
Doft
Nyanserad, fruktig doft med inslag av fat, körsbär, örter, skogshallon, granatäpplen och blodapelsin.
Färg
Blåröd färg.
Mat som passar
- Fisk
- Fläsk
- Fågel
- Grönsaker
Detaljer
- Artikelnummer
- 9402001
- Alkohol
- 13.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Grenache
- Råvara
- Grenache.
- Allergener
- sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Tillfälligt sortiment
- Importör
- Rinique AB
- Lanseringsdatum
- 20 mars 2026
Har du provat det här vinet?
Visste du att …
I Sydafrika har man odlat vin i över 350 år. Historiskt dominerade olika typer av starkviner men idag har landet gjort sig känt för både fruktiga viner i lägre prisklasser och kultklassade prestigeviner.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 108 kcal
- 451 kJ
- Från alkohol
- 108 kcal
- 451 kJ · 15,4 g alkohol
- Pris
- 39,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023
- I vilket land produceras Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 produceras i Breedekloof, Sydafrika.
- Vilken producent gör Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 produceras av Blackwater Wine.
- Vilka druvor används i Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 är gjort på Grenache.
- Hur mycket alkohol innehåller Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 har en alkoholhalt på 13.0 %.
- Vad kostar Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 kostar 199 kr (265,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 tillhör Tillfälligt sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 har artikelnummer 9402001 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 sålts på Systembolaget?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 lanserades 20 mars 2026.
- Hur smakar Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Nyanserad, fruktig smak med inslag av fat, körsbär, örter, skogshallon, jordgubbar och blodapelsin.
- Hur doftar Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Nyanserad, fruktig doft med inslag av fat, körsbär, örter, skogshallon, granatäpplen och blodapelsin.
- Vilken färg har Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blåröd färg.
- Vilken förpackning har Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023?
- Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 importeras till Sverige av Rinique AB.
- Är Blackwater Daniel Grenache Noir, 2023 prisvärt?
- Prisvärt. 26 % under medianpriset per liter för rött vin från Sydafrika (329 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

d’Arenberg, The Stump Jump Grenache, Australien
2013-06-01 lanseras ett rött vin från Australien. Vinet heter The Stump Jump Grenache och produceras av d’Arenberg. Vinet säljs i flaska 750 ml.

Experten berättar – Grenache en druva av hög rang
Även om det idag odlas många olika röda vindruvor runt om i världen är Grenache-druvorna bland de allra mest odlade. Eftersom denna sort tenderar att mogna senare under säsongen än många andra, är den perfekt för det torra och varma klimatet i många delar av Spanien, San Joaquin Valley i södra Kalifornien och naturligtvis även södra Frankrike. Dessa vindruvor uppvisar typiska bärsmaker som går mot en kryddig, men ändå är mjuk och skonsam känsla mot gommen och har en ganska hög alkoholhalt efter det jäst.

Grenache-viner kräver rätt mat för sin smak
En del i att hitta den bästa maten att servera till Grenache är att välja vinet. Eftersom merparterna av dessa viner är blandviner där Grenache är en nyckelingrediens, måste man titta till vinets helhet. De flesta vinerna som innehåller Grenache är djärva, tack vare de övriga vinerna i blandningen. Denna djärvhet bör has i åtanke när man planerar vilken maträtt man vill servera till vinet.






