Altare Dogliani
Prisvärdhet
Altare Dogliani 2024 är ett mjukt och bärigt rött vin från Piemonte i Italien, producerat av Azienda Agricola Altare di Altare Nicholas. Vinet har en blåröd färg och en nyanserad smak med inslag av mörka körsbär, basilika, skogshallon, vitpeppar, jordgubbar och blodapelsin. Med sin medelhöga…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Nyanserad, bärig smak med inslag av mörka körsbär, basilika, skogshallon, vitpeppar, jordgubbar och blodapelsin.
Doft
Nyanserad doft med inslag av mörka körsbär, basilika, skogshallon, stall, jordgubbar och blodapelsin.
Färg
Blåröd färg.
Mat som passar
- Buffémat
- Fläsk
- Fågel
- Grönsaker
Detaljer
- Artikelnummer
- 9441901
- Alkohol
- 12.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Dolcetto
- Råvara
- Dolcetto.
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Tillfälligt sortiment
- Importör
- Panache Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 5 december 2025
Har du provat det här vinet?
Visste du att …
Dolcetto betyder "den lilla söta" på italienska. I franska Savojen kallas druvsorten för douce noire, och i Kalifornien går den under namnet charbono.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 104 kcal
- 433 kJ
- Från alkohol
- 104 kcal
- 433 kJ · 14,8 g alkohol
- Pris
- 35,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Azienda Agricola Altare di Altare NicholasFrågor och svar om Altare Dogliani, 2024
- I vilket land produceras Altare Dogliani, 2024?
- Altare Dogliani, 2024 produceras i Dogliani, Italien.
- Vilken producent gör Altare Dogliani, 2024?
- Altare Dogliani, 2024 produceras av Azienda Agricola Altare di Altare Nicholas.
- Vilka druvor används i Altare Dogliani, 2024?
- Altare Dogliani, 2024 är gjort på Dolcetto.
- Hur mycket alkohol innehåller Altare Dogliani, 2024?
- Altare Dogliani, 2024 har en alkoholhalt på 12.5 %.
- Vad kostar Altare Dogliani, 2024?
- Altare Dogliani, 2024 kostar 179 kr (238,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Altare Dogliani, 2024?
- Altare Dogliani, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Altare Dogliani, 2024?
- Altare Dogliani, 2024 tillhör Tillfälligt sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Altare Dogliani, 2024?
- Altare Dogliani, 2024 har artikelnummer 9441901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Altare Dogliani, 2024 sålts på Systembolaget?
- Altare Dogliani, 2024 lanserades 5 december 2025.
- Hur smakar Altare Dogliani, 2024?
- Nyanserad, bärig smak med inslag av mörka körsbär, basilika, skogshallon, vitpeppar, jordgubbar och blodapelsin.
- Hur doftar Altare Dogliani, 2024?
- Nyanserad doft med inslag av mörka körsbär, basilika, skogshallon, stall, jordgubbar och blodapelsin.
- Vilken färg har Altare Dogliani, 2024?
- Blåröd färg.
- Vilken förpackning har Altare Dogliani, 2024?
- Altare Dogliani, 2024 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Altare Dogliani, 2024?
- Altare Dogliani, 2024 importeras till Sverige av Panache Sweden AB.
- Är Altare Dogliani, 2024 prisvärt?
- Prisvärt. 38 % under medianpriset per liter för rött vin från Italien (2446 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Château Certan de May
FrankrikeBordeauxPomerol
Rött vin
375 ml
899 kr

Brunello di Montalcino Fattoi
ItalienToscanaBrunello di Montalcino
Rött vin · Stramt & Nyanserat
750 ml
299 kr

Gevrey Chambertin Cuvée Ronde Vignes Tawse
FrankrikeBourgogneCôte de NuitsGevrey-Chambertin
Rött vin
750 ml
649 kr

Schubert Block B Pinot Noir
Nya ZeelandWairarapa
Rött vin
750 ml
559 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Dolcetto -vin och läckra polentakakor
Dolcetto. En lokal mörkblå druva vars namn betyder den ”lilla söta druvan” och som uteslutande odlas i Piemonte, i norra Italien. Den mognar före kompisarna Barbera och Nebbiolo, växer på höga norra sluttningar och är inte en särskilt svårodlad druva. Dolcetto-vinerna är populära eftersom de är läckert rubinröda, fruktiga och friskt aromatiska doftande, ganska…

Dolcetto – en vinmakare, ett vin och mycket god mat!
Vi ska dricka en god Dolcetto, träffa en känd vinmakare och prova hans stilfulla vin framställt på lokala traditioner. Till det lagar vi en Kyckling Piccata! Vinfamiljen Grimaldi är inte bara en av de äldsta vinmakarna i regionen Diano d’Alba men de var också allra fört med att börja odla druvor i trakten överhuvudtaget. De var…

Vi tar en tur till regionen Piemonte och lär oss om Roero Arneis
Foto @ Consorzio Tutela Roero Regionen Piemonte i nordvästra Italien är en av världens mest kända vinregioner och den region som har flest klassificerade DOCG-viner än någon annan italiensk vinregion. Detta är en vinregion med en spännande variation av underbara viner och lokala rödvinsdruvor. När man pratar om regionen Piemonte så tänker man inte minst…






