Jeanette Gardner
Författare

Jeanette Gardner

Jag är sedan 2014 redaktör och receptmakare för Vinjournalen.se. Författare och skribent, har arbetat internationellt i flera länder och i Sverige. Bor i skärgården utanför Stockholm och brinner för mat och vin.

1838 artiklar

Om mig själv

Jag heter Jeanette Gardner och har varit egenföretagare och frilansare i 23 år – vilket innebär att jag överlevt fler teknikskiften, trender och organisationsförändringar än jag egentligen vill räkna.
De senaste 12 åren har jag varit redaktör för Sveriges ledande vintidning, Vinjournalen.se. Ett uppdrag som gett mig möjlighet att kombinera journalistik, nyfikenhet och ett professionellt intresse för sådant som passar utmärkt till både vardag och fest.

Tidigare har jag arbetat för tidningar som Amelia, M Magasin, Villatidningen och Chef, samt för flera webbplatser. Jag har också haft förmånen att ansvara för startups inom publishing för Bonnier, där jag fick vara med och utveckla nya idéer innan de blev verklighet.
Mitt arbetsliv har tagit mig långt utanför Sveriges gränser. Under flera år arbetade jag internationellt som CEO med ansvar för förstudier och etableringar av nya kontor i USA, Europa och Mellanöstern för ett expansivt amerikanskt företag. Det är förmodligen en av anledningarna till att jag idag talar sex språk – eller möjligtvis ett resultat av många flygplatser och möten på olika kontinenter.

I nästan ett decennium ägde och drev jag även det svenska online-nätverket Bizwoman med omkring 12 000 medlemmar – kvinnliga chefer från hela Skandinavien. Nätverket fungerade som en mötesplats för kvinnor i ledarskap genom nyhetsbrev, evenemang, frukostmöten och erfarenhetsutbyte långt innan sociala medier blev den självklara samlingsplatsen.
Under åren har jag också skrivit sju affärsböcker på svenska och engelska. Och även om näringsliv, ledarskap och entreprenörskap fortfarande ligger mig varmt om hjärtat, lockar numera andra världar. Jag skulle gärna fortsätta skriva böcker – men kanske nästa gång låta affärsplanerna vila till förmån för romaner, poesi och berättelser där ingen behöver redovisa kvartalsresultat.

Goda viner har ändå en plats i mitt hjärta. Jag tycker mitt jobb är vansinnigt roligt!

Artiklar från Jeanette Gardner

1838 artiklar
26_itemthemeimage_3424-jpg

Sagan om Lanson Champagne – en 250-årig historia

Lanson Champagnes historia börjar redan 1760 då Francois Delamotte började tillverka sina egna champagner under namnet Delamotte Père et Fils. 1856 ändrades namnet till Lanson Père et Fils, då Victor-Marie och Henri Lanson tog över vingården. Under början av 1900-talet påbörjade bröderna Lanson ett ambitiöst expansionsprojekt genom att köpa upp ett antal framstående vingårdar.

Läs merJeanette Gardner · 5 juli 2012
26_itemthemeimage_5181-jpg

Klassiska Köttbullar och två vintips

En riktig Tore Wretman klassiker är de hemmagjorda och goda köttbullarna med potatispuré, saltgurka och rårörda lingon.

Läs merJeanette Gardner · 5 juli 2012
26_itemthemeimage_3420-jpg

Tips – bästa tilltuggen till champagne

Det är inte alltid så lätt att hitta de bästa tilltuggen att servera till champagne. I vissa fall är det viktigt att anpassa snacksen till den typen av champagne du serverar, och i andra fall är det gästernas preferenser som styr. Ett tilltugg som många hävdar är det perfekta komplementet är choklad, men faktum är att chokladens starka smak övermannar de flesta champagnerna.

Läs merJeanette Gardner · 2 juli 2012
26_itemthemeimage_5162-jpg

Tips: Viner från antika Santorini

Santorini har en gammal vinkultur men producenter försöker också att förnya sig och exportera fantastiska viner till hela världen.

Läs merJeanette Gardner · 27 juni 2012
corkscrew

Bjud på rätt vin till oxfilé och fläskfilé

Om man ska hitta rätt vin till filé måste man först bestämma om man ska bjuda på fläskfilé eller oxfilé. Man kan följa regeln att rött vin passar till rött kött (oxfilé) och vitt vin till vitt kött (fläskfilé), men det är bara början.

Läs merJeanette Gardner · 26 juni 2012
a-woman-drinking-wine-in-a-cellar

Upptäck de fantastiska vinerna ifrån Primitivo i Apulien

För de som inte är bekanta med Primitivo från Apulien kan det vara intressant att veta att druvorna och vinet kommer ifrån Italiens sydligaste del. Druvorna är genetiskt lika de Zinfandel-druvor som finns i USA. Under det namnet är de en av de mest odlade druvorna på dem amerikanska västkusten. Den ökade populariteten i USA har räddat Primitivo-druvorna från att utrotas i Italien.

Läs merJeanette Gardner · 26 juni 2012
glass-of-champagne

Fira in det nya året med rätt mousserade vin

På nyårsafton kommer de flesta av oss antingen gå på fest eller bjuda in till sig själva för att ta avsked av det gamla året och skåla in det nya. Men hur väljer man rätt mousserat vin för sin nyårsskål? Det finns flera alternativ och saker man kan tänka på för att underlätta valet. Som med så mycket annat ger ett informerat beslut bäst resultat.

Läs merJeanette Gardner · 24 juni 2012
26_itemthemeimage_4875-jpg

4 Vanliga Myter om Vin

Vin är en urgammal dryck som genom tiderna omgetts med diverse myter och fördomar. För att ditt omdöme ska slippa bli påverkat har vi valt att slå hål på myterna.

Läs merJeanette Gardner · 21 juni 2012
26_itemthemeimage_3041-jpg

Experten tipsar: Vin till kyckling

Kyckling i alla dess former är populärt både hos stora och små. Kyckling går att servera i otaligt många olika variationer och kan kombineras med nästan vad som helst. Således är valmöjligheterna av vin som passar till kyckling många. Nedan tipsar vi om hur du väljer rätt vin till olika kycklingrätter.

Läs merJeanette Gardner · 19 juni 2012
26_itemthemeimage_3439-jpg

Ripasso – fler fantastiska viner från Valpolicella

De som älskar italienska rödviner är redan bekanta med Amarone-vinerna från Valpolicella-regionen. Samma region är också hem för ett annat fantastiskt rött vin. Ripasso-rödvin är gjorda på exakt samma druvsorter som Amarone-vinerna. Dessa är Corvina, Corvinone och Rondinella. Ännu viktigare är att dessa två viner är gjorda på väldigt liknande sätt.

Läs merJeanette Gardner · 18 juni 2012
26_groupimage_3785-jpg

Societa´Agricola San Felice SPA, Campogiovanni Rosso di Montalcino, Italien

2013-06-01 lanseras ett rött vin från Italien. Vinet heter Campogiovanni Rosso di Montalcino och produceras av Societa´Agricola San Felice SPA. Vinet säljsi flaska 750 ml.

Läs merJeanette Gardner · 16 juni 2012
two-glasses-of-rose-pink-champagne

Var kommer bubblorna i Champagne från?

Många dricker bara champagne och andra mousserande viner när de har något att fira och skåla för. Men under de senare åren har folk börjat inse möjligheterna med den bubbliga drycken.

Läs merJeanette Gardner · 14 juni 2012
Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.