Mellan Europa och Asien ligger det lilla landet Georgien. Vi vinälskare har mycket att tacka detta lilla land för eftersom vinet föddes här. Här har man nämligen haft en vintradition sedan 8000 år och arkeologer påstår att man så tidigt som 4000 före Kristus hällde druvsaft i
Vinet har i alla tider haft en speciell koppling till konsten, religionen, politiken, kärleken och krigen och kulturen är rik i Georgien. Och kanske är det så att vinet blir bättre av att samhället och människors liv inte alltid får uppleva medgång, utan även motgång?
Idag producerar man vitt och rött vin samt starkvin i Georgien och mångfalden av druvor som finns är är enorm. Det finns faktiskt över 500 olika sorters druvor, cirka 40 av dessa druvsorter som används i kommersiell vinproduktion. Bland de mest kända regionerna i Georgien där vin odlas och produceras är Kakheti, Kartli, Imereti, Racha-Lechkhumi och Kvemo Svaneti, Adjara och Abchazien.
Här kan du se en kort film om Georgien och hur arkeologerna hittade det 8000 år gamla lerkärlet!
Om Jeanette Gardner
Jag är en passionerad journalist och brinner för mat och dryck. Bor i skärgården utanför Stockholm. När jag inte skriver om goda viner och mat så gillar jag att umgås med vänner och njuta av naturen. Snart pensionär men älskar att jobba och hålla mig aktiv. Fler inlägg av Jeanette →Vinjournalen Rekommenderar
Carpi Lambrusco di Modena
Lambrusco är ett mousserande rött vin med unika egenheter och ett av de mest originella och utsökta viner från Emilia Romagna regionen i norra Italien.
Artikelnummer: 2694
Typ: Mousserande Vin
Land: Emilia Romagna, Italien
Alkohol: 9,5 %
Pris: 79 Kr.
HITTA PRODUKTEN PÅ SYSTEMBOLAGET