Zweigelt Alte Reben
Zweigelt — Alte Reben från Weingut Rabl är ett rött vin från Niederösterreich i Österrike, tillverkat på gamla stockar av druvan Zweigelt. Detta ger ett koncentrerat och komplext vin med en inbjudande doft av mörka bär som körsbär och björnbär, kompletterad med kryddiga toner och en subtil…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7460701
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Skruvkapsyl
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Johan Lidby Vinhandel AB
- Lanseringsdatum
- 1 mars 2012
Recensioner (0)
Inga recensioner än. Bli först med att skriva en!
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 112 kcal
- 468 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Pris
- 35,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Zweigelt Alte Reben, 2021
- I vilket land produceras Zweigelt Alte Reben, 2021?
- Zweigelt Alte Reben, 2021 produceras i Niederösterreich, Österrike.
- Vilken producent gör Zweigelt Alte Reben, 2021?
- Zweigelt Alte Reben, 2021 produceras av Weingut Rabl.
- Hur mycket alkohol innehåller Zweigelt Alte Reben, 2021?
- Zweigelt Alte Reben, 2021 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar Zweigelt Alte Reben, 2021?
- Zweigelt Alte Reben, 2021 kostar 179 kr (238,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Zweigelt Alte Reben, 2021?
- Zweigelt Alte Reben, 2021 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Zweigelt Alte Reben, 2021?
- Zweigelt Alte Reben, 2021 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Zweigelt Alte Reben, 2021?
- Zweigelt Alte Reben, 2021 har artikelnummer 7460701 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Zweigelt Alte Reben, 2021 sålts på Systembolaget?
- Zweigelt Alte Reben, 2021 lanserades 1 mars 2012.
- Vilken förpackning har Zweigelt Alte Reben, 2021?
- Zweigelt Alte Reben, 2021 levereras i Flaska med Skruvkapsyl.
- Vem importerar Zweigelt Alte Reben, 2021?
- Zweigelt Alte Reben, 2021 importeras till Sverige av Johan Lidby Vinhandel AB.
Relaterade produkter

Barolo Via Nuova E. Pira & Figli Chiara Boschis
ItalienPiemonteBarolo
Rött vin
750 ml
899 kr

Quinta do Pinto Red Estate Collection Quinta do Pinto
PortugalLisboa
Rött vin
750 ml
179 kr

Peretara Valpolicella Superiore
ItalienVenetienValpolicella
Rött vin
750 ml
399 kr

Rocca delle Macìe Famiglia Zingarelli Chianti Classico Riserva DOCG
ItalienToscanaChianti Classico
Rött vin
750 ml
249 kr
