Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca
Prisvärdhet
Cannonau di Sardegna Medeus från Sella & Mosca är ett rött vin från Sardinien, Italien, som bjuder på en fyllig och fruktig smak med inslag av mörka bär, körsbär och en lätt kryddighet. Vinet har en mjuk struktur med välbalanserade tanniner och en lång, behaglig eftersmak. Det är framställt på…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 216201
- Alkohol
- 13.0 %
- Volym
- 750 ml
- Råvara
- Cannonau
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Wine Affair Scandinavia AB
- Lanseringsdatum
- 1 mars 2014
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 108 kcal
- 451 kJ
- Från alkohol
- 108 kcal
- 451 kJ · 15,4 g alkohol
- Pris
- 27,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024
- I vilket land produceras Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024?
- Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 produceras i Cannonau di Sardegna, Italien.
- Vilken producent gör Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024?
- Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 produceras av Sella & Mosca Commerciale Srl.
- Hur mycket alkohol innehåller Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024?
- Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 har en alkoholhalt på 13.0 %.
- Vad kostar Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024?
- Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 kostar 139 kr (185,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024?
- Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024?
- Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024?
- Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 har artikelnummer 216201 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 sålts på Systembolaget?
- Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 lanserades 1 mars 2014.
- Vilken förpackning har Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024?
- Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024?
- Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 importeras till Sverige av Wine Affair Scandinavia AB.
- Är Cannonau di Sardegna Medeus Sella y Mosca, 2024 prisvärt?
- Prisvärt. 52 % under medianpriset per liter för rött vin från Italien (2446 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Sardinien – vinets medelhavspärla
Spännande är alltid den stora ombalanseringen i vinvärlden. Vi lever i en ny vintid där det händer otroligt mycket. 2026 års godaste vitvinsdruva är korad! Nya – och gamla – vinregioner blir intressanta på grund av vad vi tycker är spännande just nu och hur och vad vi till dricka. Det finns många anledningar till…

Goda druvor från Sardinien som du måste prova!
Sardinien, denna underbara italienska ö och dess viner är fortfarande okända för oss svenskar trots att vi älskar italienska viner, men nu verkar Sardiniens viner äntligen öka i popularitet, inte bara hos oss utan i hela världen. Dags att lära känna Sardinien, häpnadsväckande viner! Sardinien har ett brett utbud av inhemska druvor, de tre mest…

Italien à la carte med nylanserad Chianti
Sangiovese – Toscanas kanske mest karaktärsfulla druva förgyller varje middag och idag provar vi en nylanserad Chianti i Systembolagets fasta sortiment och lagar kyckling fylld med tomat och ricotta. Varsågod vintips och recept!
