Solybiza Rosé Sangria Organic
Prisvärdhet
Solybiza Rosé Sangria Organic är en ekologisk, smaksatt vin från Spanien som bjuder på en härlig blandning av röda bär, blodapelsin och varma kryddor som kanel, kryddnejlika och kardemumma. Vinet har en blårosa färg och en söt, kryddig smakprofil med låg beska och fruktsyra, medelfyllig kropp och…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Kryddig, söt smak med inslag av blodapelsin, kanel, kryddnejlika, kardemumma och röda bär.
Doft
Stor, kryddig doft med inslag av blodapelsin, kanel, kryddnejlika och röda bär.
Färg
Blårosa färg.
Mat som passar
- Sällskapsdryck
Detaljer
- Artikelnummer
- 793001
- Alkohol
- 7.0 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Socker
- 10.1 g/100 ml
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Grapestyle Scandinavia
- Lanseringsdatum
- 1 juni 2018
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 119 kcal
- 496 kJ
- Från alkohol
- 58 kcal
- 243 kJ · 8,3 g alkohol
- Från socker
- 61 kcal
- 254 kJ · 15,1 g socker
- Socker
- 15,1 g
- ≈ 5,1 sockerbitar
- Pris
- 23,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Solybiza Rosé Sangria Organic
- I vilket land produceras Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Solybiza Rosé Sangria Organic produceras i Spanien.
- Vilken producent gör Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Solybiza Rosé Sangria Organic produceras av Bodegas Sanviver.
- Hur mycket alkohol innehåller Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Solybiza Rosé Sangria Organic har en alkoholhalt på 7.0 %.
- Vad kostar Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Solybiza Rosé Sangria Organic kostar 119 kr (158,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Solybiza Rosé Sangria Organic säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Solybiza Rosé Sangria Organic tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Solybiza Rosé Sangria Organic har artikelnummer 793001 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Solybiza Rosé Sangria Organic sålts på Systembolaget?
- Solybiza Rosé Sangria Organic lanserades 1 juni 2018.
- Hur mycket socker innehåller Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Solybiza Rosé Sangria Organic innehåller 10.1 g/100 ml socker.
- Hur smakar Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Kryddig, söt smak med inslag av blodapelsin, kanel, kryddnejlika, kardemumma och röda bär.
- Hur doftar Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Stor, kryddig doft med inslag av blodapelsin, kanel, kryddnejlika och röda bär.
- Vilken färg har Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Blårosa färg.
- Vilken förpackning har Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Solybiza Rosé Sangria Organic levereras i Flaska.
- Vem importerar Solybiza Rosé Sangria Organic?
- Solybiza Rosé Sangria Organic importeras till Sverige av Grapestyle Scandinavia.
- Är Solybiza Rosé Sangria Organic prisvärt?
- Prisvärt. 47 % under medianpriset per liter för övrigt från Spanien (73 jämförbara viner).
Relaterade produkter
Läs mer hos Vinjournalen

Castilla – La Mancha – hjärtlig vinregion mitt i Spanien
Vi ska titta närmare på vinregionen La Mancha. På Vinjournalen har vi faktiskt skrivet mer om Portugal än om Spanien. Nu är det dags och vi börjar men vinregionen La Mancha och tipsa om ett prisvärt vin. Vinregionen La Mancha ligger i hjärtat av Spanien och heter egentligen Castilla-La Mancha. Området ligger söder och öster…

Galicia – Din guide till vinprovning i vinregionen Galicien i Spanien
Regionen Galicien är en vacker region i nordvästra Spanien med gröna dalar och fantastiska stränder. Regionen är känd som området med heta källor och spas. Huvudstaden i regionen är Santiago de Compostela. Huvudstaden är den slutliga destinationen på pilgrimsvägen Saint James och har en enorm religiös betydelse. Länge regionens kust finns fantastiska klippor som till…

Rioja, en vin-metropol i norra Spanien!
Vinregioner, druvsorter och viner i provinsen Rioja Rioja är indelat i tre mindre vinregioner, Rioja Alta, Rioja Oriental, samt Rioja Alavesa. Tillsammans sträcker man sig över dryga 54000 hektar av land, samt är hem för mer än 500 vingårdar. Här producerar man både nya och fräscha viner, samt rika viner som fått stå på sig…









