Jeanette Gardner
Författare

Jeanette Gardner

Jag är sedan 2014 redaktör och receptmakare för Vinjournalen.se. Författare och skribent, har arbetat internationellt i flera länder och i Sverige. Bor i skärgården utanför Stockholm och brinner för mat och vin.

1838 artiklar

Om mig själv

Jag heter Jeanette Gardner och har varit egenföretagare och frilansare i 23 år – vilket innebär att jag överlevt fler teknikskiften, trender och organisationsförändringar än jag egentligen vill räkna.
De senaste 12 åren har jag varit redaktör för Sveriges ledande vintidning, Vinjournalen.se. Ett uppdrag som gett mig möjlighet att kombinera journalistik, nyfikenhet och ett professionellt intresse för sådant som passar utmärkt till både vardag och fest.

Tidigare har jag arbetat för tidningar som Amelia, M Magasin, Villatidningen och Chef, samt för flera webbplatser. Jag har också haft förmånen att ansvara för startups inom publishing för Bonnier, där jag fick vara med och utveckla nya idéer innan de blev verklighet.
Mitt arbetsliv har tagit mig långt utanför Sveriges gränser. Under flera år arbetade jag internationellt som CEO med ansvar för förstudier och etableringar av nya kontor i USA, Europa och Mellanöstern för ett expansivt amerikanskt företag. Det är förmodligen en av anledningarna till att jag idag talar sex språk – eller möjligtvis ett resultat av många flygplatser och möten på olika kontinenter.

I nästan ett decennium ägde och drev jag även det svenska online-nätverket Bizwoman med omkring 12 000 medlemmar – kvinnliga chefer från hela Skandinavien. Nätverket fungerade som en mötesplats för kvinnor i ledarskap genom nyhetsbrev, evenemang, frukostmöten och erfarenhetsutbyte långt innan sociala medier blev den självklara samlingsplatsen.
Under åren har jag också skrivit sju affärsböcker på svenska och engelska. Och även om näringsliv, ledarskap och entreprenörskap fortfarande ligger mig varmt om hjärtat, lockar numera andra världar. Jag skulle gärna fortsätta skriva böcker – men kanske nästa gång låta affärsplanerna vila till förmån för romaner, poesi och berättelser där ingen behöver redovisa kvartalsresultat.

Goda viner har ändå en plats i mitt hjärta. Jag tycker mitt jobb är vansinnigt roligt!

Artiklar från Jeanette Gardner

1838 artiklar
wine-cellar

Cotes du Jura Pinot Noir (2289)

Detta vin är tillverkat enbart på druvan pinot noir. Den intensivt djupa, rubinröda färgen reflekterar dryckens smak och ser till att alla sinnen blandas in i smakupplevelsen.

Läs merJeanette Gardner · 15 juni 2014
veuve-clicquot-gula-ankan

Veuve Clicquot Gula Änkan (7421)

Denna champagne avnjuts gärna vid festliga tillfällen som aperitif eller sällskapsdryck. I matväg passar sötsura asiatiska rätter utmärkt som sällskap till detta halvtorra vin.

Läs merJeanette Gardner · 14 juni 2014
26_itemthemeimage_5033-jpg

Vad gör vissa årgångar dåliga?

När man talar om vin säger man ofta att vissa årgångar är speciellt bra eller dåliga. Men vad är det som kan göra en så stor skillnad från år till år?

Läs merJeanette Gardner · 12 juni 2014
26_groupimage_3788-jpg

Cecchi, Val delle Rose Riserva, Italien

2013-06-01 lanseras ett rött vin från Italien. Vinet heter Val delle Rose Riserva och produceras av Cecchi. Vinet säljs i flaska 750 ml.

Läs merJeanette Gardner · 10 juni 2014

Betydelsefulla röda viner från Veneto

I Italien verkar det som att regionernas inflytande och betydelse skiftar med tiden. Det är på ett sätt sant, då vindrickarnas skiftande smaker har en inverkan på vilka regioner som anses vara heta för tillfället. Trots att röda viner från Veneto länge har varit populära har dess popularitet ökat under de senaste åren.

Läs merJeanette Gardner · 5 juni 2014

Upplev det bästa Italien har att erbjuda med röda viner från Toscana

När man tänker på Toscana föreställer man sig genast romantiska bilder av cypresskantade landsvägar och böljande kullar som tycks fortsätta i oändligheten. De röda vinerna från Toscana är bland de mest berömda vinerna i världen. Toscana ligger mitt i Italien och har en lång och varierad vinhistoria, som forskare menar hade sin början på 400-talet e.v.t., om inte tidigare.

Läs merJeanette Gardner · 1 juni 2014
26_itemthemeimage_5122-jpg

Delikatess för mage och gom

Nu när den fina gröna sparrisen finns att få tag i rekommenderar vi gärna att prova den tillsammans med en frisk Chablis eller en torr, mousserande rosé.

Läs merJeanette Gardner · 30 maj 2014
26_itemthemeimage_4968-png

Världens 5 bästa billiga vinområden

Alla gillar väl att göra ett kap, men om en låg prislapp betyder att man får kompromissa med kvaliteten räknas det knappast som just ett kap.

Läs merJeanette Gardner · 28 maj 2014
many-bottles-of-champagne-in-a-champagne-cooler

Undvik misstagen – tips för att köpa mousserade viner

Oftast är det inte så stor skillnad mellan att köpa ett mousserat vin och att köpa någon annan sorts vin, men det finns ändå några saker man ska vara medveten om. Som champagne är mousserade viner kolsyrade, genom en av två olika metoder – Charmat-metoden och Transfer-metoden. Vissa av de billigaste sorterna kan till och med fått kolsyra injicerat direkt i flaskan.

Läs merJeanette Gardner · 23 maj 2014
26_itemthemeimage_4894-jpg

Vin och dina tänder

Det är allmänt känt att vin kan orsaka missfärgningar och slitningar på din emalj. Men vad beror det på och är vin verkligen sämre för dina tänder än andra drycker? Och finns det något man kan göra för att motverka slitningarna?

Läs merJeanette Gardner · 22 maj 2014
26_itemthemeimage_4909-jpg

Vitt vin och skaldjur – en klassiker

Det är svårare än man tror att para ihop vin med skaldjur. Vi vet redan att det är vitt vin som gäller – men vilket vin? Många gör misstaget att inte tänka till lite extra eftersom de tror att de flesta vita viner passar till fisk och skaldjur.

Läs merJeanette Gardner · 19 maj 2014
26_itemthemeimage_5174-jpg

Några av världens mest fantastiska vinkällare

En riktig vinentusiast kanske vill gärna köra en och annan vinprovning på semestern. Men att besöka vinkällare, kan det verkligen vara intressant?

Läs merJeanette Gardner · 19 maj 2014
Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.