Harry Länna Bruk Dryckeshandel
Prisvärdhet
Harry från Länna Bruk Dryckeshandel är ett fylligt och smakrikt vitt vin från årgång 2021. Vinet har en nyanserad och fruktig karaktär med inslag av fat, gula päron, torkad ananas och citron, kompletterat med toner av smör, valnötter och vita blommor. Smaken är välbalanserad med en härlig fruktsyra…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Nyanserad, fruktig smak med inslag av fat, gula päron, torkad ananas, citron, smör, valnötter och vita blommor.
Doft
Fruktig doft med inslag av fat, päron, torkad ananas, lime, smör och vita blommor.
Färg
Gul färg.
Mat som passar
- Fisk
- Fågel
- Grönsaker
Detaljer
- Artikelnummer
- 3584501
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Assyrtiko, Chardonnay
- Råvara
- Chardonnay och assyrtiko.
- Allergener
- Sulfit
- Socker
- <3
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Lokalt & Småskaligt
- Importör
- Länna Bruk Dryckeshandel AB
- Lanseringsdatum
- 2 juni 2021
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 112 kcal
- 468 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Pris
- 25,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021
- I vilket land produceras Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 produceras i EU.
- Vilken producent gör Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 produceras av Länna Bruk Dryckeshandel.
- Vilka druvor används i Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 är gjort på Assyrtiko, Chardonnay.
- Hur mycket alkohol innehåller Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 kostar 129 kr (172 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 tillhör Lokalt & Småskaligt hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 har artikelnummer 3584501 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 sålts på Systembolaget?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 lanserades 2 juni 2021.
- Hur mycket socker innehåller Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 innehåller <3 socker.
- Hur smakar Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Nyanserad, fruktig smak med inslag av fat, gula päron, torkad ananas, citron, smör, valnötter och vita blommor.
- Hur doftar Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Fruktig doft med inslag av fat, päron, torkad ananas, lime, smör och vita blommor.
- Vilken färg har Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Gul färg.
- Vilken förpackning har Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 levereras i Flaska.
- Vem importerar Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021?
- Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 importeras till Sverige av Länna Bruk Dryckeshandel AB.
- Är Harry Länna Bruk Dryckeshandel, 2021 prisvärt?
- Prisvärt. 48 % under medianpriset per liter för vitt vin från EU (13 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Raats Original Unwooded Chenin Blanc
SydafrikaWestern CapeCoastal RegionStellenbosch
Vitt vin
750 ml
199 kr

Beaujolais-Blanc Château De Lavernette
FrankrikeBourgogneBeaujolais
Vitt vin
750 ml
229 kr

Laficaia Piemonte Chardonnay
Italien
Vitt vin
750 ml
292 kr

Dreiklang Trossen
Tyskland
Vitt vin
750 ml
367 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Vi älskar Chardonnay & Ceasarsallad med twist
Perfekt för januari! Laga vår Ceasarsallad med twist och en stekt laxfilé fast med samma pikanta, klassiska och till det tipsar vi om några av de godaste Chardonnay- vinerna att handla nu! Drick Chardonnay – både till vardag och fest! Chardonnay är världens mest populära druva och vår mest käraste, den mest använda och den mest…

Nya Zeeland Chardonnay en mångfald i olika stilar
Nya Zeeland Chardonnay har blivit något av en egen landsdruva och här har man länge tillverkat riktigt goda Chardonnay-viner – vintips längre ner! Egentligen är det signaturdruvan Sauvignon Blanc som Nya Zeeland är mest känt för men de senaste decennierna och druvan är faktiskt den mest planterade sorten i Nya Zeeland på 1990-talet. Men en…

Aromatisk Chardonnay från Jura med lök- och ansjovispaj
Vi ska en prova smakfull Chardonnay från Jura och laga en fransk lök- och ansjovispaj! I Jura använder man sig traditionellt av främst 2 olika druvor för vitt vin: Chardonnay och Savagnin. I Jura görs inte bara fantastiskt mycket vin men även fantastiskt gott vin: från vitt torrt vin, rött och rosévin, mousserande Crémant även…






