Robertson Cabernet Sauvignon
Prisvärdhet
Robertson Cabernet Sauvignon 2025 är ett fruktigt och smakrikt rött vin från Western Cape i Sydafrika. Vinet har en mörk, blåröd färg och en mycket fruktig doft med inslag av fat, svarta vinbär, vanilj, örter, plommon och choklad. Smaken är mycket fruktig med toner av svarta vinbär, plommon, örter,…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Mycket fruktig smak med inslag av fat, svarta vinbär, örter, plommon och vanilj.
Doft
Mycket fruktig doft med inslag av fat, svarta vinbär, vanilj, örter, plommon och choklad.
Färg
Mörk, blåröd färg.
Mat som passar
- Fläsk
- Fågel
- Grönsaker
- Lamm
Detaljer
- Artikelnummer
- 209908
- Alkohol
- 12.5 %
- Volym
- 3000 ml
- Druvor
- Cabernet sauvignon
- Råvara
- 100% Cabernet Sauvignon
- Socker
- 0.6 g/100 ml
- Förslutning
- Tappkran skruv
- Förpackning
- Box
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Tuesday Wine AB
- Lanseringsdatum
- 7 juni 2004
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 107 kcal
- 448 kJ
- Från alkohol
- 104 kcal
- 433 kJ · 14,8 g alkohol
- Från socker
- 4 kcal
- 15 kJ · 0,9 g socker
- Socker
- 0,9 g
- ≈ 0,3 sockerbitar
- Pris
- 10,45 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Robertson Winery- Grundat
- 1941
- Ort
- Robertson
- Ägande
- Cooperative
Frågor och svar om Robertson Cabernet Sauvignon, 2025
- I vilket land produceras Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 produceras i Western Cape, Sydafrika.
- Vilken producent gör Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 produceras av Robertson Winery.
- Vilka druvor används i Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 är gjort på Cabernet sauvignon.
- Hur mycket alkohol innehåller Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 har en alkoholhalt på 12.5 %.
- Vad kostar Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 kostar 209 kr (69,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 säljs i en förpackning på 3000 ml.
- Vilket sortiment tillhör Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 har artikelnummer 209908 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 sålts på Systembolaget?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 lanserades 7 juni 2004.
- Hur mycket socker innehåller Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 innehåller 0.6 g/100 ml socker.
- Hur smakar Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Mycket fruktig smak med inslag av fat, svarta vinbär, örter, plommon och vanilj.
- Hur doftar Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Mycket fruktig doft med inslag av fat, svarta vinbär, vanilj, örter, plommon och choklad.
- Vilken färg har Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Mörk, blåröd färg.
- Vilken förpackning har Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 levereras i Box med Tappkran skruv.
- Vem importerar Robertson Cabernet Sauvignon, 2025?
- Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 importeras till Sverige av Tuesday Wine AB.
- Är Robertson Cabernet Sauvignon, 2025 prisvärt?
- Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för rött vin i storpack från Sydafrika (16 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Château Certan de May
FrankrikeBordeauxPomerol
Rött vin
375 ml
899 kr

Brunello di Montalcino Fattoi
ItalienToscanaBrunello di Montalcino
Rött vin · Stramt & Nyanserat
750 ml
299 kr

Gevrey Chambertin Cuvée Ronde Vignes Tawse
FrankrikeBourgogneCôte de NuitsGevrey-Chambertin
Rött vin
750 ml
649 kr

Schubert Block B Pinot Noir
Nya ZeelandWairarapa
Rött vin
750 ml
559 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Domaine Helena: Kalifornisk Cabernet Sauvignon med kraft, elegans och mörk frukt
Det finns vissa viner som direkt signalerar middag med tända ljus, långkok och stora glas. Domaine Helena Mount St Helena Vineyard Cabernet Sauvignon 2023 är precis ett sådant vin — ett fylligt och smakrikt cabernetvin från North Coast i Kalifornien, där sval havsluft möter solmogna druvor och vulkaniska jordar. Resultatet är ett vin med djup,…

Nyaste & godaste Cabernet Sauvignon till lammet
Ett prisvärt och gott helt nytt vintips, en Cabernet Sauvignon från Kalifornien samt recept på en annorlunda rub till lammkotletterna väntar på dig! Den som väntar på något riktigt gott har nu anledning att jubla! Producenten är ekologiska Domaine Helena i norra Kalifornien, hr med deras mest hyllade Cabernet Sauvignon har äntligen nått de svenska…

Hantverk i varje klunk: Brother’s Mark Cabernet Sauvignon 2022
Det finns viner man smuttar på och glömmer, och så finns Brother’s Mark Cabernet Sauvignon 2022 – ett kraftfullt, minnesvärt vin med stor karaktär. Framtaget av familjen Pedroncelli i Dry Creek Valley, bär det med sig både arv och tidlös passion. Ett arv i varje glas: Sedan 1927 har familjen Pedroncelli tillverkat viner i Sonoma…





