Muga Reserva
Muga Reserva 2021 är ett komplext och kryddigt rött vin från Rioja, Spanien, skapat av Bodegas Muga. Vinet har en tät, mörk blåröd färg och en smak som präglas av tydlig rostad fatkaraktär med inslag av plommon, russin, kaffe, tobak, dill, ceder, mörk choklad, nougat och vanilj. Med en fyllighet…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Komplex, kryddig smak med tydlig rostad fatkaraktär, inslag av plommon, russin, kaffe, tobak, dill, ceder, mörk choklad, nougat och vanilj.
Doft
Komplex, kryddig doft med tydlig rostad fatkaraktär, inslag av plommon, russin, kaffe, tobak, dill, ceder, mörk choklad och vanilj.
Färg
Tät, mörk, blåröd färg.
Mat som passar
- Lamm
- Nöt
- Vilt
Detaljer
- Artikelnummer
- 9448101
- Alkohol
- 14.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Graciano, Mazuelo, Tempranillo, Garnacha tinta
- Råvara
- Tempranillo, garnacha tinta, mazuelo och graciano.
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Tillfälligt sortiment
- Importör
- Terrific Wines AB
- Lanseringsdatum
- 5 december 2025
Recensioner (0)
Inga recensioner än. Bli först med att skriva en!
Visste du att …
Rioja var det första spanska vindistrikt som fick status som DO-område 1925. 1991 upphöjdes Rioja till DOC - Denominación de Origen Calificada. 2005 producerade distriktet drygt 2,7 miljoner hektoliter vin från 62 500 hektar vinodlingar. 14 olika druvsorter är tillåtna i Rioja, fem blå och nio gröna. Den mest planterade av dessa är tempranillo. De andra fyra tillåtna blå druvsorterna är garnacha, mazuelo, graciano och maturana tinta. De gröna sorterna är viura, malvasía, garnacha blanca, verdejo, sauvignon blanc, chardonnay, tempranillo blanco, maturana blanca och turruntés.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 120 kcal
- 503 kJ
- Från alkohol
- 120 kcal
- 503 kJ · 17,2 g alkohol
- Pris
- 45,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Bodegas Muga- Grundat
- 1932
- Vinmakare
- Isaac Muga (founder)
- Ort
- Haro
- Ägande
- Muga family
Bodegas Muga grundades 1932 och drivs fortfarande av familjen Muga. Bodegas Muga ligger i staden Haro. Vineriet är mer än 100 år gammalt. Bodegas Muga äger 250 hektar vinodlingar, samt förfogar över cirka 150 hektar via kontrakterade odlare. I odlingarna är de blå druvsorterna tempranillo,…
Frågor och svar om Muga Reserva, 2021
- I vilket land produceras Muga Reserva, 2021?
- Muga Reserva, 2021 produceras i Rioja, Spanien.
- Vilken producent gör Muga Reserva, 2021?
- Muga Reserva, 2021 produceras av Bodegas Muga.
- Vilka druvor används i Muga Reserva, 2021?
- Muga Reserva, 2021 är gjort på Graciano, Mazuelo, Tempranillo, Garnacha tinta.
- Hur mycket alkohol innehåller Muga Reserva, 2021?
- Muga Reserva, 2021 har en alkoholhalt på 14.5 %.
- Vad kostar Muga Reserva, 2021?
- Muga Reserva, 2021 kostar 229 kr (305,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Muga Reserva, 2021?
- Muga Reserva, 2021 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Muga Reserva, 2021?
- Muga Reserva, 2021 tillhör Tillfälligt sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Muga Reserva, 2021?
- Muga Reserva, 2021 har artikelnummer 9448101 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Muga Reserva, 2021 sålts på Systembolaget?
- Muga Reserva, 2021 lanserades 5 december 2025.
- Hur smakar Muga Reserva, 2021?
- Komplex, kryddig smak med tydlig rostad fatkaraktär, inslag av plommon, russin, kaffe, tobak, dill, ceder, mörk choklad, nougat och vanilj.
- Hur doftar Muga Reserva, 2021?
- Komplex, kryddig doft med tydlig rostad fatkaraktär, inslag av plommon, russin, kaffe, tobak, dill, ceder, mörk choklad och vanilj.
- Vilken färg har Muga Reserva, 2021?
- Tät, mörk, blåröd färg.
- Vilken förpackning har Muga Reserva, 2021?
- Muga Reserva, 2021 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Muga Reserva, 2021?
- Muga Reserva, 2021 importeras till Sverige av Terrific Wines AB.
Relaterade produkter

Rubin Hällåkra Vingård
SverigeSkåne länTrelleborgs kommun
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
259 kr

Skebenga
SydafrikaWestern CapeCoastal RegionStellenbosch
Rött vin
750 ml
220 kr

Fleurie La Madone
FrankrikeBourgogneBeaujolaisBeaujolais CruFleurie
Rött vin
750 ml
299 kr

Flaccianello della Pieve Fontodi
ItalienToscanaColli della Toscana Centrale
Rött vin
1500 ml
2 399 kr





