Boira' Sangiovese
Prisvärdhet
Boira' — Sangiovese 2023 är ett ekologiskt rött vin från Marche vid Italiens östkust, där Adriatiska havets svalkande brisar och kalkrika jordar ger perfekta förutsättningar för Sangiovese-druvan. Vinet bjuder på en fruktig och smakrik profil med inslag av körsbär, blåbär, choklad och skogshallon,…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Fruktig smak med inslag av fat, körsbär, blåbär, choklad, färska örter och skogshallon.
Doft
Mycket fruktig doft med inslag av fat, mörka körsbär, örter, choklad och skogshallon.
Färg
Mörk, röd färg.
Mat som passar
- Buffémat
- Fläsk
- Grönsaker
- Lamm
Detaljer
- Artikelnummer
- 115301
- Alkohol
- 13.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Sangiovese
- Råvara
- Sangiovese.
- Socker
- <3
- Förslutning
- Skruvkapsyl
- Förpackning
- Pappförpackning
- Sortiment
- Fast sortiment
- Importör
- Iconic Wines
- Lanseringsdatum
- 1 december 2023
Har du provat det här vinet?
Visste du att …
Sangiovese är den viktigaste druvan i Italien och odlas på cirka 71 000 hektar. Druvans namn är hämtat från latin, sangius jovis - Jupiters blod.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 108 kcal
- 451 kJ
- Från alkohol
- 108 kcal
- 451 kJ · 15,4 g alkohol
- Pris
- 19,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Cantine Volpi srl- Grundat
- 1914
- Ort
- Tortona
- Ägande
- Volpi family
Cantine Volpi grundades 1914 av Cristina tillsammans med hennes söner. Det började med att de köpte en taverna “Il Cappel Verde,” i staden Tortona, och började sälja vin på glas. Därefter utvecklades verksamheten med ett eget vineri och tillverkning av vin och idag drivs firman av fjärde och femte…
Frågor och svar om Boira' Sangiovese, 2024
- I vilket land produceras Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 produceras i Marche, Italien.
- Vilken producent gör Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 produceras av Cantine Volpi srl.
- Vilka druvor används i Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 är gjort på Sangiovese.
- Hur mycket alkohol innehåller Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 har en alkoholhalt på 13.0 %.
- Vad kostar Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 kostar 99 kr (132 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 tillhör Fast sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 har artikelnummer 115301 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Boira' Sangiovese, 2024 sålts på Systembolaget?
- Boira' Sangiovese, 2024 lanserades 1 december 2023.
- Hur mycket socker innehåller Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 innehåller <3 socker.
- Hur smakar Boira' Sangiovese, 2024?
- Fruktig smak med inslag av fat, körsbär, blåbär, choklad, färska örter och skogshallon.
- Hur doftar Boira' Sangiovese, 2024?
- Mycket fruktig doft med inslag av fat, mörka körsbär, örter, choklad och skogshallon.
- Vilken färg har Boira' Sangiovese, 2024?
- Mörk, röd färg.
- Vilken förpackning har Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 levereras i Pappförpackning med Skruvkapsyl.
- Vem importerar Boira' Sangiovese, 2024?
- Boira' Sangiovese, 2024 importeras till Sverige av Iconic Wines.
- Är Boira' Sangiovese, 2024 prisvärt?
- Prisvärt. 66 % under medianpriset per liter för rött vin från Italien (2446 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Sangiovese – en druva med många uttryck
Sangiovese och Chianti Classico är den italienska signaturdruvan, känd för sin höga syra och har toner av klarröd och svart frukt och distinkta peppriga och salta aromer. Sangiovese har dock förmågan att förvandla viner och vinstilar, beroende på var den odlas och hur den vinifieras. Denna toskanska druvsort är typisk för regionen Chianti och Chianti…

Jo, Sangiovese är en matdruva!
Att Sangiovese är Italiens stora vin- och matdruva har nog inte undgått någon. Sangiovese är också Italiens mest planterade och mest populära druvsorter som används för att göra rikt strukturerade, något rustika viner som sträcker sig från prestigefyllda finviner till enkla lantviner. Sangiovese som är uppskattad för sin fina balans mellansyra och tanniner och druvorna…

Premiär! Prova ett smakfullt Sangiovese & Barbera vin
Vi ska prova druvan Sangiovese och druvan Barbera – i en och samma flaska och vinet kommer från Australien! King Valley brukar kallas för Little Italy Här har generationer av vinproducerande familjer med stor passion odlat en uppsjö av italienska druvor! De var dessa italienska migrantfamiljer som startade vingårdar här och som än idag odlar…






