Patriarche Organic Brut
Prisvärdhet
Patriarche Organic Brut är ett ekologiskt mousserande vin från Frankrike som kombinerar festlig elegans med miljömedvetenhet. Vinet har en ljusgul färg och en fruktig doft med inslag av gula äpplen, kex, persika och citrus. Smaken är frisk och fruktig med toner av gula äpplen, päron, grapefrukt och…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Fruktig smak med inslag av gula äpplen, kex, päron, honung och grapefrukt.
Doft
Fruktig doft med inslag av gula äpplen, kex, persika och citrus.
Färg
Ljusgul färg.
Mat som passar
- Aperitif
- Fisk
- Skaldjur
Detaljer
- Artikelnummer
- 757801
- Alkohol
- 12.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Chardonnay, Grenache blanc
- Råvara
- 50% chardonnay och 50% grenache blanc.
- Allergener
- Sulfiter
- Socker
- 1.2 g/100 ml
- Förslutning
- Champagnekork-natur
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Domaine Wines Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 1 december 2021
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 107 kcal
- 446 kJ
- Från alkohol
- 99 kcal
- 416 kJ · 14,2 g alkohol
- Från socker
- 7 kcal
- 30 kJ · 1,8 g socker
- Socker
- 1,8 g
- ≈ 0,6 sockerbitar
- Pris
- 17,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Patriarche Organic Brut
- I vilket land produceras Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut produceras i Vin Mousseux de France, Frankrike.
- Vilken producent gör Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut produceras av G. Kriter & Co.
- Vilka druvor används i Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut är gjort på Chardonnay, Grenache blanc.
- Hur mycket alkohol innehåller Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut har en alkoholhalt på 12.0 %.
- Vad kostar Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut kostar 89 kr (118,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut har artikelnummer 757801 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Patriarche Organic Brut sålts på Systembolaget?
- Patriarche Organic Brut lanserades 1 december 2021.
- Hur mycket socker innehåller Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut innehåller 1.2 g/100 ml socker.
- Hur smakar Patriarche Organic Brut?
- Fruktig smak med inslag av gula äpplen, kex, päron, honung och grapefrukt.
- Hur doftar Patriarche Organic Brut?
- Fruktig doft med inslag av gula äpplen, kex, persika och citrus.
- Vilken färg har Patriarche Organic Brut?
- Ljusgul färg.
- Vilken förpackning har Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut levereras i Flaska med Champagnekork-natur.
- Vem importerar Patriarche Organic Brut?
- Patriarche Organic Brut importeras till Sverige av Domaine Wines Sweden AB.
- Är Patriarche Organic Brut prisvärt?
- Prisvärt. 84 % under medianpriset per liter för mousserande vin från Frankrike (1176 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Perrier-Jouët Belle Epoque Brut
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
1 899 kr

Soligo Solicum Prosecco
ItalienVenetienProseccoProsecco Treviso
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
132 kr

Harry å veit det
Italien
Mousserande vin
750 ml
99 kr

Delias Prosecco Extra Dry
ItalienVenetienProsecco
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
129 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Vi älskar Chardonnay & Ceasarsallad med twist
Perfekt för januari! Laga vår Ceasarsallad med twist och en stekt laxfilé fast med samma pikanta, klassiska och till det tipsar vi om några av de godaste Chardonnay- vinerna att handla nu! Drick Chardonnay – både till vardag och fest! Chardonnay är världens mest populära druva och vår mest käraste, den mest använda och den mest…

Nya Zeeland Chardonnay en mångfald i olika stilar
Nya Zeeland Chardonnay har blivit något av en egen landsdruva och här har man länge tillverkat riktigt goda Chardonnay-viner – vintips längre ner! Egentligen är det signaturdruvan Sauvignon Blanc som Nya Zeeland är mest känt för men de senaste decennierna och druvan är faktiskt den mest planterade sorten i Nya Zeeland på 1990-talet. Men en…

Aromatisk Chardonnay från Jura med lök- och ansjovispaj
Vi ska en prova smakfull Chardonnay från Jura och laga en fransk lök- och ansjovispaj! I Jura använder man sig traditionellt av främst 2 olika druvor för vitt vin: Chardonnay och Savagnin. I Jura görs inte bara fantastiskt mycket vin men även fantastiskt gott vin: från vitt torrt vin, rött och rosévin, mousserande Crémant även…






