El Mar Cava Rosé Brut
Prisvärdhet
El Mar Cava Rosé Brut är ett elegant mousserande rosévin från Spaniens klassiska Cava-region. Med sin orangerosa färg och fruktiga smak av röda äpplen, jordgubbar, persika och blodgrapefrukt erbjuder det en frisk och inbjudande upplevelse. Vinet har en medelhög fyllighet och en välbalanserad…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Fruktig smak med inslag av röda äpplen, jordgubbar, persika och blodgrapefrukt.
Doft
Fruktig doft med inslag av röda äpplen, jordgubbar, persika och blodgrapefrukt.
Färg
Orangerosa färg.
Mat som passar
- Fisk
- Fågel
- Grönsaker
- Sällskapsdryck
Detaljer
- Artikelnummer
- 5008201
- Alkohol
- 11.5 %
- Volym
- 750 ml
- Socker
- 0.5 g/100 ml
- Förslutning
- Champagnekork-natur
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Fast sortiment
- Importör
- The Wine Team Global AB
- Lanseringsdatum
- 22 december 2020
Har du provat det här vinet?
Visste du att …
Mousserande vin tillverkas i regel på tre olika sätt: genom att jäsa vinet en andra gång på trycktank, tillsätta kolsyra eller genom den traditionella metoden som innebär att vinet jäst en andra gång på flaska.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 98 kcal
- 411 kJ
- Från alkohol
- 95 kcal
- 399 kJ · 13,6 g alkohol
- Från socker
- 3 kcal
- 13 kJ · 0,8 g socker
- Socker
- 0,8 g
- ≈ 0,3 sockerbitar
- Pris
- 19,60 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Vinimundi ABFrågor och svar om El Mar Cava Rosé Brut
- I vilket land produceras El Mar Cava Rosé Brut?
- El Mar Cava Rosé Brut produceras i Cava, Spanien.
- Vilken producent gör El Mar Cava Rosé Brut?
- El Mar Cava Rosé Brut produceras av Vinimundi AB.
- Hur mycket alkohol innehåller El Mar Cava Rosé Brut?
- El Mar Cava Rosé Brut har en alkoholhalt på 11.5 %.
- Vad kostar El Mar Cava Rosé Brut?
- El Mar Cava Rosé Brut kostar 98 kr (130,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har El Mar Cava Rosé Brut?
- El Mar Cava Rosé Brut säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör El Mar Cava Rosé Brut?
- El Mar Cava Rosé Brut tillhör Fast sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har El Mar Cava Rosé Brut?
- El Mar Cava Rosé Brut har artikelnummer 5008201 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten El Mar Cava Rosé Brut sålts på Systembolaget?
- El Mar Cava Rosé Brut lanserades 22 december 2020.
- Hur mycket socker innehåller El Mar Cava Rosé Brut?
- El Mar Cava Rosé Brut innehåller 0.5 g/100 ml socker.
- Hur smakar El Mar Cava Rosé Brut?
- Fruktig smak med inslag av röda äpplen, jordgubbar, persika och blodgrapefrukt.
- Hur doftar El Mar Cava Rosé Brut?
- Fruktig doft med inslag av röda äpplen, jordgubbar, persika och blodgrapefrukt.
- Vilken färg har El Mar Cava Rosé Brut?
- Orangerosa färg.
- Vilken förpackning har El Mar Cava Rosé Brut?
- El Mar Cava Rosé Brut levereras i Flaska med Champagnekork-natur.
- Vem importerar El Mar Cava Rosé Brut?
- El Mar Cava Rosé Brut importeras till Sverige av The Wine Team Global AB.
- Är El Mar Cava Rosé Brut prisvärt?
- Prisvärt. 42 % under medianpriset per liter för mousserande vin från Spanien (261 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Prince Alexandre Rosé Brut Organic
FrankrikeLoiredalenCrémant de Loire
Mousserande vin · Rosé
750 ml
119 kr

Champagne Charles Ellner Grande Réserve
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
349 kr

Bottega Lemon Spritz
Italien
Mousserande vin · Smaksatt
200 ml
59 kr

Mathelin Tradition Brut
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

I love Cava – tips och kunskap…
Cava är perfekt för en festskål! Här tipsar vi om två prisvärda årgångs-Cava som du hittar på Bolaget eller kan beställa. Det har hänt en hel del sedan Josep Raventós i Fatjó producerade sina första 3000 flaskor mousserande vin 1872 som man då kallade för ” xampany” och Cava produceras numer i ett flertal…

Krispigt friterade skaldjur & en Cava!
Så många mousserande vinstilar! Och många av oss väljer osökt ändå Cava. Vad gör att Cavas unika personlighet sticker ut från annat bubbel? Några skäl kan vara: Cava – olika stilar Cava: Detta är en av de vanligaste typerna av Cava och åldras i minst 9 månader. Cava Reserva: Denna åldras i minst 15 månader….

3 goda Cava som du hittar just nu!
Vi pratar Cava. Just nu känner man bara för att öppna en flaska iskallt bubbel. Håller du med? Varför dras vi till den bubbliga drycken från Spanien och vilka 3 viner står ut lite alldeles extra? Här får du vintips som alltid håller måttet! Det mest kända mousserande vinet kommer från spanska Katalonien och bara…






