Kryddiga kycklingvingar

  • Gör en kryddsås av lika delar balsamvinäger och olja. Krydda med cayennepeppar, pressad vitlök och blanda ihop allt med några skedar chilisås. Rör i någon matsked crème fraiche och några droppar vatten. Rör ihop allt så det bli krämigt.
  • Värm ugnen på 250°.
  • Pensla kycklingvingarna med marinaden och lägg i en ugnsfast form. Stek på vingarna 30 minuter i ugnen tills de är bruna och krispiga.
  • Kombinera med en fruktig och syrlig kall Zinfandel som är idealisk tillsammans med den kryddiga såsen och kycklingen. Och varför inte ett lättvin?

Vintips:

      Barefoot White Zinfandel (nr 2215) 69 kr
      Fruktigt, syrligt och smakrikt lättvinsrosé från Kalifornien med endast 8,5% alkohol. Friskt vin med liten sötma. Smak med inslag av jordgubbar, geléhallon och persika. Bör serveras ordentligt kyld. Vinet finns även som boxvin.

 

Vinjournalen.se rekomenderar

Relaterade inlägg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll i vårt nyhetsbrev, det är gratis.

*Genom att skicka in denna form Jag godkänner Integritetspolicy