The Fat Lady Sings
Prisvärdhet
The Fat Lady Sings är ett rött vin från Valpolicella i Venetien, Italien, med årgång 2020. Vinet har en medelfyllig kropp med tydliga toner av mörka körsbär, plommon och en aning örter. Tanninerna är mjuka och väl integrerade, vilket ger en len och behaglig avslutning. Passar utmärkt till pasta med…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7892101
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Corvina, Rondinella, Molinara
- Råvara
- 70% corvina, 20% rondinella, 10% molinara
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Stellan Kramer AB
- Lanseringsdatum
- 2 februari 2015
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 112 kcal
- 468 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Pris
- 33,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om The Fat Lady Sings, 2020
- I vilket land produceras The Fat Lady Sings, 2020?
- The Fat Lady Sings, 2020 produceras i Valpolicella Ripasso, Italien.
- Vilken producent gör The Fat Lady Sings, 2020?
- The Fat Lady Sings, 2020 produceras av San Pietro in Cariano.
- Vilka druvor används i The Fat Lady Sings, 2020?
- The Fat Lady Sings, 2020 är gjort på Corvina, Rondinella, Molinara.
- Hur mycket alkohol innehåller The Fat Lady Sings, 2020?
- The Fat Lady Sings, 2020 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar The Fat Lady Sings, 2020?
- The Fat Lady Sings, 2020 kostar 169 kr (225,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har The Fat Lady Sings, 2020?
- The Fat Lady Sings, 2020 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör The Fat Lady Sings, 2020?
- The Fat Lady Sings, 2020 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har The Fat Lady Sings, 2020?
- The Fat Lady Sings, 2020 har artikelnummer 7892101 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten The Fat Lady Sings, 2020 sålts på Systembolaget?
- The Fat Lady Sings, 2020 lanserades 2 februari 2015.
- Vilken förpackning har The Fat Lady Sings, 2020?
- The Fat Lady Sings, 2020 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar The Fat Lady Sings, 2020?
- The Fat Lady Sings, 2020 importeras till Sverige av Stellan Kramer AB.
- Är The Fat Lady Sings, 2020 prisvärt?
- Prisvärt. 42 % under medianpriset per liter för rött vin från Italien (2446 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Cónclave Reserva
SpanienRioja
Rött vin
750 ml
355 kr

La Dame de Malescot
FrankrikeBordeauxHaut-MédocMargaux
Rött vin · Stramt & Nyanserat
750 ml
374 kr

Le Miniere Bertani
ItalienVenetienValpolicellaValpolicella Classico
Rött vin · Mjukt & Bärigt
750 ml
199 kr

Höga Kusten Röd
Moldavien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
143 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Hills pärla: Den bestående själen i Valpolicella
I norra Italiens milda famn breder Valpolicella ut sig som ett lapptäcke av böljande kullar och frodiga dalar, där ett milt klimat vårdar varje vinranka. På avstånd liknar landskapet ett ändlöst grönt hav – så förtrollande att den som ser det för första gången genast fångas av dess magi. För de som är födda här…

VINTIPS – Bennati Amarone della Valpolicella
Amarone är ett vin som är omtyckt av oss svenskar och visst får man mycket ”vin för pengarna med denna Amarone som är en mustig, eldig, kryddig och stilfull Amarone till ett fördelaktigt pris. Komplext och mycket elegant vin med mycket fruktig smak och tydlig karaktär mörka frukter, vanilj och örter. Gott, välgjort och kraftfullt…

Valpolicella DOC och en underbar Ripasso Superiore
Vi provar en typisk och prisvärd Ripasso Superiore, ser vad man kan äta till samt tittar lite på hur det ser ut i den prestigefulla vinregionen Valpolicella. Valpolicella, ett 250 kvm stort område som ligger i norra Italien, i Veneto och öster om Gardasjön, är kanske mest känt för många av oss på grund av Amarone-vinerna,…
