Höga Kusten Röd
Prisvärdhet
Höga Kusten — Röd är ett kraftfullt och fruktigt rött vin från Moldavien, producerat av Fautor. Vinet har en djup, blåröd färg och en inbjudande doft av mogna plommon, björnbär och svarta vinbär, med inslag av kakao och en aning peppar. Smaken är fyllig och sträv med en tydlig fruktsyra som…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Fruktig smak med inslag av fat, plommon, kakao, björnbär, peppar och svarta vinbär.
Doft
Fruktig doft med inslag av fat, svarta vinbär, choklad, plommon, björnbär och peppar.
Färg
Mörk, blåröd färg.
Mat som passar
- Grillat
- Lamm
- Nöt
- Pizza
Detaljer
- Artikelnummer
- 7134801
- Alkohol
- 14.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Merlot, Rara neagra
- Råvara
- Merlot och rara neagra.
- Allergener
- Sulfiter
- Socker
- <3
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- High Coast Wine AB
- Lanseringsdatum
- 30 juni 2020
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 116 kcal
- 485 kJ
- Från alkohol
- 116 kcal
- 485 kJ · 16,6 g alkohol
- Pris
- 28,60 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Höga Kusten Röd, 2022
- I vilket land produceras Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 produceras i Moldavien.
- Vilken producent gör Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 produceras av Fautor.
- Vilka druvor används i Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 är gjort på Merlot, Rara neagra.
- Hur mycket alkohol innehåller Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 har en alkoholhalt på 14.0 %.
- Vad kostar Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 kostar 143 kr (190,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 har artikelnummer 7134801 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Höga Kusten Röd, 2022 sålts på Systembolaget?
- Höga Kusten Röd, 2022 lanserades 30 juni 2020.
- Hur mycket socker innehåller Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 innehåller <3 socker.
- Hur smakar Höga Kusten Röd, 2022?
- Fruktig smak med inslag av fat, plommon, kakao, björnbär, peppar och svarta vinbär.
- Hur doftar Höga Kusten Röd, 2022?
- Fruktig doft med inslag av fat, svarta vinbär, choklad, plommon, björnbär och peppar.
- Vilken färg har Höga Kusten Röd, 2022?
- Mörk, blåröd färg.
- Vilken förpackning har Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 levereras i Flaska.
- Vem importerar Höga Kusten Röd, 2022?
- Höga Kusten Röd, 2022 importeras till Sverige av High Coast Wine AB.
- Är Höga Kusten Röd, 2022 prisvärt?
- Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för rött vin från Moldavien (9 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

En god Merlot passar perfekt till ravioli
Ravioli serverades med tomatsås redan på 1500-talet, men den åts långt innan på 1300-talet och serverades ravioli al brodo, i buljong. Ravioli måste vara den mest mångsidiga pastarätten med tanke på alla fyllningar som man kan faktiskt kan hitta på. Små kuddar av pastadeg som kan vara fyrkantiga eller små rondeller med fyllning och kan…

Vintipset: Eger Kékfrankos Merlot och en grymt god ungersk paprikagryta
Vi rekommenderar att prova det fräscha och prisvärda Eger Kékfrankos Merlot 2015 tillsammans med en Paprikás, en mustig paprikagryta som är så traditionell i Ungern. Ungerns vinindustri blommar upp! Att producera kvalitetsvin har länge varit en tradition i Ungern, men man glömmer gärna bort att Ungerns vinindustri faktiskt också fått lida en hel del. De…

Yellow Tail Cabernet Merlot (nr 6405)
En vinsuccé som erövrat världen! Yellow Tail Cabernet Merlot är en frisk australiensare, och gillar naturligtvis grillat.

