Barolo Fontanafredda
Barolo Fontanafredda 2022 är ett stramt och nyanserat rött vin från den prestigefyllda underregionen Barolo i Piemonte, Italien. Vinet har en mörk, röd färg med tegelnyans och bjuder på en komplex och kryddig smak med tydlig fatkaraktär. Här möts toner av torkade körsbär, kanel, jordgubbar och…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Nyanserad, kryddig smak med fatkaraktär, inslag av torkade körsbär, kanel, jordgubbar, salvia, nougat, rosor, svart te och bergamott.
Doft
Nyanserad, kryddig doft med fatkaraktär, inslag av torkade körsbär, rosor, nypon, jordgubbar, nougat, kanel, salvia och bergamott.
Färg
Mörk, röd färg med tegelnyans.
Mat som passar
- Lamm
- Nöt
- Vilt
Detaljer
- Artikelnummer
- 7022701
- Alkohol
- 14.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Nebbiolo
- Råvara
- Nebbiolo.
- Allergener
- Sulfiter
- Socker
- <3
- Förslutning
- Syntetkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Fast sortiment
- Importör
- Enjoy Wine & Spirits AB
- Lanseringsdatum
- 1 oktober 2014
Recensioner (0)
Inga recensioner än. Bli först med att skriva en!
Visste du att …
Den blå druvan nebbiolo odlas främst här i Piemonte, i synnerhet i Barolo och Barbaresco. Namnet kommer från italienskans nebbia, dimma, som är vanligt förekommande i området på hösten. Nebbiolo mognar väldigt sent och trivs därför bäst i de allra soligaste lägena.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 120 kcal
- 503 kJ
- Från alkohol
- 120 kcal
- 503 kJ · 17,2 g alkohol
- Pris
- 45,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Fontanafredda- Grundat
- 1858
- Ort
- Serralunga d'Alba
- Ägande
- Fontanafredda
Frågor och svar om Barolo Fontanafredda, 2022
- I vilket land produceras Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 produceras i Barolo, Italien.
- Vilken producent gör Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 produceras av Fontanafredda.
- Vilka druvor används i Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 är gjort på Nebbiolo.
- Hur mycket alkohol innehåller Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 har en alkoholhalt på 14.5 %.
- Vad kostar Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 kostar 229 kr (305,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 tillhör Fast sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 har artikelnummer 7022701 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Barolo Fontanafredda, 2022 sålts på Systembolaget?
- Barolo Fontanafredda, 2022 lanserades 1 oktober 2014.
- Hur mycket socker innehåller Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 innehåller <3 socker.
- Hur smakar Barolo Fontanafredda, 2022?
- Nyanserad, kryddig smak med fatkaraktär, inslag av torkade körsbär, kanel, jordgubbar, salvia, nougat, rosor, svart te och bergamott.
- Hur doftar Barolo Fontanafredda, 2022?
- Nyanserad, kryddig doft med fatkaraktär, inslag av torkade körsbär, rosor, nypon, jordgubbar, nougat, kanel, salvia och bergamott.
- Vilken färg har Barolo Fontanafredda, 2022?
- Mörk, röd färg med tegelnyans.
- Vilken förpackning har Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 levereras i Flaska med Syntetkork.
- Vem importerar Barolo Fontanafredda, 2022?
- Barolo Fontanafredda, 2022 importeras till Sverige av Enjoy Wine & Spirits AB.
Relaterade produkter

Nuviana Cabernet Sauvignon Tempranillo
SpanienKatalonien
Rött vin
750 ml
99 kr

Quinta do Pinto Red Estate Collection Quinta do Pinto
PortugalLisboa
Rött vin
750 ml
179 kr

Zuccardi Serie A Malbec
ArgentinaCuyoMendoza
Rött vin
750 ml
149 kr

Barolo di Serralunga Luigi Pira
ItalienPiemonteBarolo
Rött vin · Stramt & Nyanserat
750 ml
416 kr





