Alvaroni Cava Brut Organic
Prisvärdhet
Alvaroni Cava Brut Organic är ett ekologiskt mousserande vin från Spanien, framställt enligt den traditionella cava-metoden. Vinet har en ljusgul färg och en fruktig doft med inslag av gröna äpplen, örter, honungsmelon, gummi och citrus. Smaken är torr och uppfriskande med frisk syra, låg sötma och…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Fruktig smak med inslag av gröna äpplen, örter, honungsmelon, mineral och citrus.
Doft
Fruktig doft med inslag av gröna äpplen, örter, honungsmelon, gummi och citrus.
Färg
Ljusgul färg.
Mat som passar
- Aperitif
- Fisk
- Grönsaker
- Skaldjur
Detaljer
- Artikelnummer
- 7710401
- Alkohol
- 11.5 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Socker
- 0.6 g/100 ml
- Förslutning
- Champagnekork-natur
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Fast sortiment
- Importör
- Fields Wine Company AB
- Lanseringsdatum
- 29 april 2019
Har du provat det här vinet?
Visste du att …
Mousserande vin tillverkas i regel på tre olika sätt: genom att jäsa vinet en andra gång på trycktank, tillsätta kolsyra eller genom den traditionella metoden som innebär att vinet jäst en andra gång på flaska.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 99 kcal
- 414 kJ
- Från alkohol
- 95 kcal
- 399 kJ · 13,6 g alkohol
- Från socker
- 4 kcal
- 15 kJ · 0,9 g socker
- Socker
- 0,9 g
- ≈ 0,3 sockerbitar
- Pris
- 19,40 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Fields Wine Co- Ort
- Sweden
Frågor och svar om Alvaroni Cava Brut Organic
- I vilket land produceras Alvaroni Cava Brut Organic?
- Alvaroni Cava Brut Organic produceras i Cava, Spanien.
- Vilken producent gör Alvaroni Cava Brut Organic?
- Alvaroni Cava Brut Organic produceras av Fields Wine Co.
- Hur mycket alkohol innehåller Alvaroni Cava Brut Organic?
- Alvaroni Cava Brut Organic har en alkoholhalt på 11.5 %.
- Vad kostar Alvaroni Cava Brut Organic?
- Alvaroni Cava Brut Organic kostar 97 kr (129,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Alvaroni Cava Brut Organic?
- Alvaroni Cava Brut Organic säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Alvaroni Cava Brut Organic?
- Alvaroni Cava Brut Organic tillhör Fast sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Alvaroni Cava Brut Organic?
- Alvaroni Cava Brut Organic har artikelnummer 7710401 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Alvaroni Cava Brut Organic sålts på Systembolaget?
- Alvaroni Cava Brut Organic lanserades 29 april 2019.
- Hur mycket socker innehåller Alvaroni Cava Brut Organic?
- Alvaroni Cava Brut Organic innehåller 0.6 g/100 ml socker.
- Hur smakar Alvaroni Cava Brut Organic?
- Fruktig smak med inslag av gröna äpplen, örter, honungsmelon, mineral och citrus.
- Hur doftar Alvaroni Cava Brut Organic?
- Fruktig doft med inslag av gröna äpplen, örter, honungsmelon, gummi och citrus.
- Vilken färg har Alvaroni Cava Brut Organic?
- Ljusgul färg.
- Vilken förpackning har Alvaroni Cava Brut Organic?
- Alvaroni Cava Brut Organic levereras i Flaska med Champagnekork-natur.
- Vem importerar Alvaroni Cava Brut Organic?
- Alvaroni Cava Brut Organic importeras till Sverige av Fields Wine Company AB.
- Är Alvaroni Cava Brut Organic prisvärt?
- Prisvärt. 43 % under medianpriset per liter för mousserande vin från Spanien (261 jämförbara viner).
Relaterade produkter

El Mar Cava Rosé Brut
SpanienCava
Mousserande vin · Rosé
750 ml
98 kr

Derbusco Cives Doppio Erre Di Franciacorta Brut
ItalienLombardietFranciacorta
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
249 kr

Henri Maillart Brut
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
450 kr

Bollinger R.D.
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
3 499 kr
Läs mer hos Vinjournalen

I love Cava – tips och kunskap…
Cava är perfekt för en festskål! Här tipsar vi om två prisvärda årgångs-Cava som du hittar på Bolaget eller kan beställa. Det har hänt en hel del sedan Josep Raventós i Fatjó producerade sina första 3000 flaskor mousserande vin 1872 som man då kallade för ” xampany” och Cava produceras numer i ett flertal…

Krispigt friterade skaldjur & en Cava!
Så många mousserande vinstilar! Och många av oss väljer osökt ändå Cava. Vad gör att Cavas unika personlighet sticker ut från annat bubbel? Några skäl kan vara: Cava – olika stilar Cava: Detta är en av de vanligaste typerna av Cava och åldras i minst 9 månader. Cava Reserva: Denna åldras i minst 15 månader….

3 goda Cava som du hittar just nu!
Vi pratar Cava. Just nu känner man bara för att öppna en flaska iskallt bubbel. Håller du med? Varför dras vi till den bubbliga drycken från Spanien och vilka 3 viner står ut lite alldeles extra? Här får du vintips som alltid håller måttet! Det mest kända mousserande vinet kommer från spanska Katalonien och bara…






