Vin Tester

Selección de Ostatu – Riojan som är julens nyhet

Jeanette Gardner · 18 november 2015
26_itemthemeimage_5226-jpg
På denna sida

Två druvor samsas i denna smakrika Riojavin, Tempranillio och den blåa, mer svårodlade druvan Graciano som ofta ingår i den klassiska spanska Rioja, Selección de Ostatu och där druvorna kommer från Ostatus äldsta vinstockar som är över 50 år gamla.

Den familjeägda vingården Bodegas Ostatu som etablerades på 1400-talet ligger i Samaniego, i Rioja Alavesa. Kombinationen av höjden över havet samt breddgraden resulterar i idealiska förhållanden för vinodling. Den 36 hektar stora egendomen Bodega Ostatu ägs och drivs av fyra syskon i familjen Sáenz de Samaniego. Familjen har drivit gården under flera generationer och gör det med hållbara produktionsmetoder.

Vinfamiljen Sáenz de Samaniego säger:
– Sedan 2009 har vi varit engagerade i en hållbar filosofi, inte bara när det gäller vår vinodling, utan i hela verksamheten. Det ligger oss varmt om hjärtat! Vår vinodling är en naturlig del av vår filosofi: att förevalta våra vingårdar integrerast med den biologiska mångfalden och eliminera kvävegödsel.

Faktaruta
Namn: Selección de Ostatu 2011, pris 169 kr, art.nr 3314
Region: Rioja Alavesa, Spanien
Producent: Bodega Ostatu
Druvor: 95% Tempranillo och 5% Graciano
Doft: Nyanserad, fruktig med rostad fatkaraktär, inslag av mörka körsbär, choklad, plommon, svarta oliver, kaffe och örter.

Viner från Bodega Ostatu har fått internationella utmärkelser och det mörka, blåröda Selección de Ostatu 2011 är verkligen inget undantag när det gäller kvalitet. Det fylliga och balanserade vinet passar ypperligt att dricka både utan och med mat. Det är ett riktigt trevligt vin med tydlig fatkaraktär och är smakrikt och kryddigt, men som ändå har mjuka toner och som bjuder insmickrande på många juliga dofter: choklad, plommon, kaffe. Generösa Selección de Ostatu har en lång, rik eftersmak och vinet blir bara blir bättre och bättre. Och blir det några flaskor kvar efter jul och nyårsfestligheterna, så kan du med fördel lagra detta vin i några år.

Vinguider relaterade till denna artikel

Vanliga frågor

Vad är Selección de Ostatu för vin?
Selección de Ostatu är ett rött vin från Rioja Alavesa, Spanien, gjort på 95% Tempranillo och 5% Graciano. Det är fylligt, balanserat och har tydlig fatkaraktär med inslag av mörka körsbär, choklad, plommon och kaffe.
Var kan jag köpa Selección de Ostatu?
Selección de Ostatu 2011 finns på Systembolaget med artikelnummer 3314 och kostar 169 kr. Det är julens nyhet och passar utmärkt till julbordet.
Vilka druvor används i Selección de Ostatu?
Vinet består av 95% Tempranillo och 5% Graciano. Druvorna kommer från vingårdens äldsta stockar som är över 50 år gamla, vilket ger djup och komplexitet.
Hur smakar Selección de Ostatu?
Vinet är smakrikt och kryddigt med mjuka toner. Doften är nyanserad med rostad fatkaraktär, inslag av mörka körsbär, choklad, plommon, svarta oliver, kaffe och örter. Eftersmaken är lång och rik.
Kan Selección de Ostatu lagras?
Ja, vinet kan med fördel lagras i några år och blir bättre med tiden. Det är redan njutbart nu, men lagring utvecklar ytterligare komplexitet.
Vem tillverkar Selección de Ostatu?
Vinet produceras av Bodegas Ostatu, en familjeägd vingård i Samaniego, Rioja Alavesa. Egendomen har drivits av familjen Sáenz de Samaniego i generationer och arbetar med hållbara metoder sedan 2009.

Mer i Vin Tester

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.