Smak:Den mest närvarande smaken kommer från druvorna, men även andra noter som fläder, päron, gula plommon och marmeladkulor är påtagliga.

Framställning:Druvorna i detta vin från Ungern är riesling och sauvignon blanc. Framställningen sker på traditionellt vis.

Balatonboglár:Balatonboglár är som vinregion mest känt för sin champagnetillverkning. Distriktet ligger intill Balatonsjön som har en stor inverkan på klimatet. Varma somrar och milda, snöiga vintrar skapar ett idealt klimat för vinodling. Förutom champagne är det vita viner som dominerar och druvorna växer vid de södra stränderna av Balatonsjön. På senare år har dock röda viner fått ett uppsving. Det är då främst merlot, cabernet sauvignon och cabernet franc som odlas. Bland de vita druvorna dominerar olaszrizling (italiensk riesling), följt av chardonnay och sárgalmuskotály (gul muscat).

Balatonboglár Winery:

Vinjournalen.se rekomenderar

Caveau des Jacobins Chardonnay

Caveau des Jacobins Chardonnay

Artikel:2292Volym:750 ml
Pris135 :-

Faktaruta

SortimentFasta SortimentetRegionJura och SavoieÅrgång2020ProducentCaveau des Jacobins/Chateau BéthanieDruvor100 % ChardonnayAlkohol13 %

Relaterade inlägg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll i vårt nyhetsbrev, det är gratis.

*Genom att skicka in denna form Jag godkänner Integritetspolicy