Vi har precis lanserat en ny artikel! Läs vår senaste artikel.
Allt om Vin» Vin Skola

»  Vad händer med vinet efter Brexit?

Vad händer med vinet efter Brexit?

Vad händer med vinet efter Brexit?

Jeanette Gardner
Jeanette Gardner | 05 oktober 2016
jancis

Det är 3 månader sedan som Storbritannien röstade för att lämna EU och britterna har sedan dessa spekulerat kring vad som händer med export/import samt vinets priser. Men inte enbart  britterna ha undrat, även vingårdar i södra Europa, i Frankrike och Italien, som traditionellt har en stark marknad i Storbritannien, har skakat lite i manschetten inför utträdet och vad som nu kommer att hända med vinpriserna och exporten till Storbritannien.

Journalisten och skribenten Jancis Robinson, Storbritanniens ledande vinrecensent och drottning Elizabeths personliga rådgivare när det gäller slottets vinkällare, är en känd auktoritet inom vinvärlden. Jancis skriver lysande artiklar om viner och hel del om Brexit och vinmarknaden. Nu har hon gjort en analys och definierat hotbilden med Brexit, men också de nya möjligheterna.

Vinjournalen har gjort en sammanställning av det viktigaste som Jancis säger på bilden ovan.

Besök gärna Jancis hemsida

Vinguider relaterade till denna artikel

Frågor och Svar

Britterna har spekulerat kring vad som händer med export/import samt vinets priser.

Vingårdar i södra Europa, i Frankrike och Italien, som traditionellt har en stark marknad i Storbritannien, har skakat lite i manschetten inför utträdet.

Jancis Robinson är Storbritanniens ledande vinrecensent och drottning Elizabeths personliga rådgivare när det gäller slottets vinkällare.

Jancis har gjort en analys och definierat hotbilden med Brexit, men också de nya möjligheterna.

Vinjournalen har gjort en sammanställning av det viktigaste som Jancis säger angående Brexit och vinmarknaden.

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll i vårt nyhetsbrev, det är gratis.

Kommentarer

Inga kommentarer ännu.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Fler artiklar