Rango Bodegas Xenysel
Prisvärdhet
Rango från Bodegas Xenysel är ett kraftfullt rött vin från Jumilla i Murcia, Spanien. Vinet är tillverkat av ekologiskt odlade druvor och bjuder på en djup, komplex smak med toner av mogna mörka bär, plommon och en aning lakrits. Den höga alkoholhalten på 15,5% ger en fyllig kropp och en lång,…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7426001
- Alkohol
- 15.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Monastrell, Syrah
- Råvara
- 85% Monastrell, 15% Syrah
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Lanseringsdatum
- 15 maj 2024
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 128 kcal
- 537 kJ
- Från alkohol
- 128 kcal
- 537 kJ · 18,3 g alkohol
- Pris
- 54,00 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Rango Bodegas Xenysel, 2020
- I vilket land produceras Rango Bodegas Xenysel, 2020?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 produceras i Jumilla, Spanien.
- Vilken producent gör Rango Bodegas Xenysel, 2020?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 produceras av Viñedos Y Bodegas Xenysel.
- Vilka druvor används i Rango Bodegas Xenysel, 2020?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 är gjort på Monastrell, Syrah.
- Hur mycket alkohol innehåller Rango Bodegas Xenysel, 2020?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 har en alkoholhalt på 15.5 %.
- Vad kostar Rango Bodegas Xenysel, 2020?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 kostar 270 kr (360 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Rango Bodegas Xenysel, 2020?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Rango Bodegas Xenysel, 2020?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Rango Bodegas Xenysel, 2020?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 har artikelnummer 7426001 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Rango Bodegas Xenysel, 2020 sålts på Systembolaget?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 lanserades 15 maj 2024.
- Vilken förpackning har Rango Bodegas Xenysel, 2020?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 levereras i Flaska.
- Vem importerar Rango Bodegas Xenysel, 2020?
- Rango Bodegas Xenysel, 2020 importeras till Sverige av Millbrooks World Wine & Spirits AB.
- Är Rango Bodegas Xenysel, 2020 prisvärt?
- Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för rött vin från Spanien (902 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Syrah och Shiraz – vad är skillnaden?
Oavsett om det står Syrah eller Shiraz är vinet i rödvinsflaskan från samma druva. Stilarna kan dock vara helt olika.

Syrah och Shiraz – är det samma druva?
Syrah och Shiraz är djärva och fylliga druvor med aromatiska toner av rök, svart frukt och peppar. Stilmässigt är de antingen runda och fruktiga eller täta och tanninsträva. Även om denna röda druvas andliga hemland är Frankrike, har Syrah planterats över hela världen till stor framgång. I Nya Världen, i Kalifornien, Australien eller Chile för…

Smakfulla Syrah – en magnifik druva!
Den smakfulla Syrah är en av världens mest populära och odlade druvsorter och den röda vindruvan som styr hela norra Rhônedalen. Druvan odlas idag över hela världen. I Nya Världen heter den ofta Shiraz. Syrah odlas faktiskt fortfarande allra mest i Frankrike och även om druvorna Syrah och Shiraz är genetiskt identiska, så kan ändå…
