Domaine de Mourchon Tradition
Prisvärdhet
Domaine de Mourchon Tradition 2023 är ett kryddigt och mustigt rött vin från Côtes du Rhône i södra Rhonedalen. Vinet har en mörk, blåröd färg och bjuder på en komplex smak med inslag av björnbär, viol, plommon, svartpeppar, salvia, lakritsrot, skogshallon och lagerblad. Ekologiskt odlat och med en…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Kryddig smak med inslag av björnbär, viol, plommon, svartpeppar, salvia, lakritsrot, skogshallon och lagerblad.
Doft
Kryddig doft med inslag av björnbär, rosmarin, svartpeppar, skogshallon, lakritsrot och plommon.
Färg
Mörk, blåröd färg.
Mat som passar
- Lamm
- Nöt
Detaljer
- Artikelnummer
- 9577901
- Alkohol
- 14.0 %
- Volym
- 750 ml
- Råvara
- 65% grenache och 35% syrah.
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Tillfälligt sortiment
- Importör
- Vinia Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 27 mars 2026
Har du provat det här vinet?
Visste du att …
Appellationen Côtes-du-Rhône-Villages skapades 1966. Drygt 6 700 hektar är upplåtet för vinodling. Produktionen domineras av rött vin (98%) av druvorna grenache, syrah, cinsault, mourvèdre och carignan.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 116 kcal
- 485 kJ
- Från alkohol
- 116 kcal
- 485 kJ · 16,6 g alkohol
- Pris
- 31,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Mourchon- Grundat
- 1998
- Vinmakare
- Sebastien Magnouac
- Ort
- Seguret
- Ägande
- McKinlay family
Domaine de Mourchon grundades av familjen McKinley 1998 då de köpte en vingård i byn Séguret några mil norr om Avignon. Vingårdarna är planterade cirka 360 meter över havet. Sedan starten har man utökat egendomen som idag består av 32 hektar vinodlingar. Från och med skörden 2020 är man ekologiskt…
Frågor och svar om Domaine de Mourchon Tradition, 2023
- I vilket land produceras Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 produceras i Côtes-du-Rhône-Villages Séguret, Frankrike.
- Vilken producent gör Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 produceras av Mourchon.
- Vilka druvor används i Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 är gjort på Grenache, Syrah.
- Hur mycket alkohol innehåller Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 har en alkoholhalt på 14.0 %.
- Vad kostar Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 kostar 159 kr (212 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 tillhör Tillfälligt sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 har artikelnummer 9577901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Domaine de Mourchon Tradition, 2023 sålts på Systembolaget?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 lanserades 27 mars 2026.
- Hur smakar Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Kryddig smak med inslag av björnbär, viol, plommon, svartpeppar, salvia, lakritsrot, skogshallon och lagerblad.
- Hur doftar Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Kryddig doft med inslag av björnbär, rosmarin, svartpeppar, skogshallon, lakritsrot och plommon.
- Vilken färg har Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Mörk, blåröd färg.
- Vilken förpackning har Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 levereras i Flaska.
- Vem importerar Domaine de Mourchon Tradition, 2023?
- Domaine de Mourchon Tradition, 2023 importeras till Sverige av Vinia Sweden AB.
- Är Domaine de Mourchon Tradition, 2023 prisvärt?
- Prisvärt. 56 % under medianpriset per liter för rött vin från Frankrike (1701 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Syrah och Shiraz – vad är skillnaden?
Oavsett om det står Syrah eller Shiraz är vinet i rödvinsflaskan från samma druva. Stilarna kan dock vara helt olika.

Syrah och Shiraz – är det samma druva?
Syrah och Shiraz är djärva och fylliga druvor med aromatiska toner av rök, svart frukt och peppar. Stilmässigt är de antingen runda och fruktiga eller täta och tanninsträva. Även om denna röda druvas andliga hemland är Frankrike, har Syrah planterats över hela världen till stor framgång. I Nya Världen, i Kalifornien, Australien eller Chile för…

Smakfulla Syrah – en magnifik druva!
Den smakfulla Syrah är en av världens mest populära och odlade druvsorter och den röda vindruvan som styr hela norra Rhônedalen. Druvan odlas idag över hela världen. I Nya Världen heter den ofta Shiraz. Syrah odlas faktiskt fortfarande allra mest i Frankrike och även om druvorna Syrah och Shiraz är genetiskt identiska, så kan ändå…

