- reduktivt åldrande där viner förseglas i en lufttät behållare och plomberas och
- oxidativt åldrande där vinet lagras på ekfat, men exponeras för luft över tid.
Man kan undra varför en del verkligen blir portvinsfantaster och man blir mycket klokare av att höra Tim Atkin förklara fenomenet. Tim är Master of Wine och har flera decenniers erfarenhet av att prova, prata och skriva om vin, bland annat i tidningarna Decanter, The World of Fine Wine och Gourmet.
Här ger Tim oss en snabb exposé över portvin och berättar om skillnaderna mellan ruby och tawny port, om färgerna, åldrandet, tanninerna, smakerna och vad man kan äta till.
Om Jeanette Gardner
Jag är en passionerad journalist och brinner för mat och dryck. Bor i skärgården utanför Stockholm. När jag inte skriver om goda viner och mat så gillar jag att umgås med vänner och njuta av naturen. Snart pensionär men älskar att jobba och hålla mig aktiv. Fler inlägg av Jeanette →Vinjournalen Rekommenderar
Falco Vinho Verde
En ungdomlig och fruktdriven vinho verde perfekt till skaldjur, fisk och sallader.
Artikelnummer: 2277
Typ: Vin, Vitt Vin
Land: Portugal, Vinho Verde
Alkohol: 11,5 %
Pris: 79 Kr.
HITTA PRODUKTEN PÅ SYSTEMBOLAGET