Vin Fakta

Druvöl av Saisontyp vann stort i tävlingen Matverk

Jeanette Gardner · 27 oktober 2017
druvolfront
På denna sida

Foto Anna Lind Lewin: Första pris och Dryckespriset i Matverk Skåne 2018 gick till Druvöl. Här är Magnus Servin från Hönsinge Hantwerksbryggeri tillsammans med Tareq Taylor ur juryn.

Matverk är Sveriges största tävling för produktutveckling och riksfinalen hålls i samband med Gastronomiska samtal i Nyköping i mars 2018. Just nu hålls lokala finaler på 15-talet regioner runt om i landet. Den skånska finalen hade i år rekordmånga bidrag.

Dubbel vinnare i tävlingen blev i år Hönsinge Hantwerksbryggeri i samarbete med Hällåkra vingård och Fruktstereo som tagit fram den nyskapande drycken Druvöl. Drycken, som innehåller vindruvor och malt från skånska odlare, tog hem både första pris i Matverk och det nyinstiftade Dryckespriset.

I juryn fanns bland andra kockarna Sandra Mastio och Tareq Taylor och prisutdelningen skedde 19 oktober under Livsmedelsforum i Malmö.

– Det finns en del fördomar kring vin och öl. Vi vill sudda ut gränsen mellan dessa två drycker. Det ska vara gott, men inte nödvändighetsvis självklart vad man dricker. Vi funderade på hur vi skulle kunna använda våra olika råvaror för att ta fram en gemensam produkt, något helt nytt som kunde fungera både som sällskapsdryck och till mat, berättar Magnus Servin från Hönsinge hantwerksbryggeri som blev förvånad men glad över uppmärksamheten.

Idag produceras den hantverksmässigt 100 liter åt gången, varefter den tappas på flaska och lagras cirka ett år. Druvölen är en öl av typen Saison där man i jäskärlet tillsätter 25 procent av druvan Pinot Blanc från Hällåkra vingård. Kolsyrejäsning sker i flaskan. Druvölet började säljas i september via Systembolaget.

Andra pris gick till Hällestads svamp för produkten Svill med olika inläggningar av svamp.

Tredje pris gick till produkten Ölknäcke från ConCocte/Bakeriet som producerar marmelad, chutneys, salsa och ketchup från lokala råvaror.

Vinguider relaterade till denna artikel

Vanliga frågor

Vad är Druvöl?
Druvöl är en nyskapande dryck som kombinerar öl och vin. Den är en öl av Saisontyp där 25 procent druvor av Pinot Blanc från Hällåkra vingård tillsätts i jäskärlet. Resultatet är en unik dryck som suddar ut gränsen mellan öl och vin.
Vilka priser vann Druvöl i Matverk?
Druvöl vann både första pris i Matverk Skåne 2018 och det nyinstiftade Dryckespriset. Det var Hönsinge Hantwerksbryggeri i samarbete med Hällåkra vingård och Fruktstereo som stod bakom drycken.
Hur produceras Druvöl?
Druvölen produceras hantverksmässigt i batcher om 100 liter. Efter tappning på flaska lagras den i cirka ett år. Kolsyrejäsning sker i flaskan, vilket ger en naturlig kolsyra.
Var kan man köpa Druvöl?
Druvölen började säljas i september 2018 via Systembolaget. Den är tillgänglig i begränsad upplaga på grund av den hantverksmässiga produktionen.
Vilka råvaror används i Druvöl?
Druvölen innehåller vindruvor av sorten Pinot Blanc från Hällåkra vingård samt malt från skånska odlare. Det är en öl av Saisontyp som jäses med druvor.
Vad är Matverk för tävling?
Matverk är Sveriges största tävling för produktutveckling inom mat och dryck. Lokala finaler hålls i ett 15-tal regioner, och riksfinalen sker i samband med Gastronomiska samtal i Nyköping.

Mer i Vin Fakta

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.