Peter & Paul Riesling
Prisvärdhet
Peter & Paul Riesling 2024 är ett torrt, ekologiskt vitt vin från familjen Hoch i Hollenburg, Niederösterreich. Vinet är gjort på 100% riesling från stenrik kalkjord, handskördad för en ren och elegant smakprofil. Doften bjuder på gröna äpplen och citrus, medan smaken är frisk med hög syra och en…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 5372001
- Alkohol
- 12.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Riesling
- Råvara
- 100% riesling
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Sigva Partner in Wine AB
- Lanseringsdatum
- 2 maj 2023
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 104 kcal
- 433 kJ
- Från alkohol
- 104 kcal
- 433 kJ · 14,8 g alkohol
- Pris
- 35,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Hoch Harald e.U- Grundat
- 1640
- Vinmakare
- Harald Hoch
- Ort
- Hollenburg
- Ägande
- Andrea und Harald Hoch (family)
Familjefirman Hoch Harald ligger i Hollenburg, Kremstal och drivs av familjen Hoch. Familjen har varit verksamma i området sedan mitten av 1600-talet, ursprungligen som skeppare. Idag driver de gården i tolfte generationen via Harald och Andrea Hoch samt deras barn Christoph och Daniela. Egendomen…
Frågor och svar om Peter & Paul Riesling, 2024
- I vilket land produceras Peter & Paul Riesling, 2024?
- Peter & Paul Riesling, 2024 produceras i Niederösterreich, Österrike.
- Vilken producent gör Peter & Paul Riesling, 2024?
- Peter & Paul Riesling, 2024 produceras av Hoch Harald e.U.
- Vilka druvor används i Peter & Paul Riesling, 2024?
- Peter & Paul Riesling, 2024 är gjort på Riesling.
- Hur mycket alkohol innehåller Peter & Paul Riesling, 2024?
- Peter & Paul Riesling, 2024 har en alkoholhalt på 12.5 %.
- Vad kostar Peter & Paul Riesling, 2024?
- Peter & Paul Riesling, 2024 kostar 179 kr (238,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Peter & Paul Riesling, 2024?
- Peter & Paul Riesling, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Peter & Paul Riesling, 2024?
- Peter & Paul Riesling, 2024 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Peter & Paul Riesling, 2024?
- Peter & Paul Riesling, 2024 har artikelnummer 5372001 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Peter & Paul Riesling, 2024 sålts på Systembolaget?
- Peter & Paul Riesling, 2024 lanserades 2 maj 2023.
- Vilken förpackning har Peter & Paul Riesling, 2024?
- Peter & Paul Riesling, 2024 levereras i Flaska.
- Vem importerar Peter & Paul Riesling, 2024?
- Peter & Paul Riesling, 2024 importeras till Sverige av Sigva Partner in Wine AB.
- Är Peter & Paul Riesling, 2024 prisvärt?
- Prisvärt. 22 % under medianpriset per liter för vitt vin från Österrike (266 jämförbara viner).
Relaterade produkter

La Belle Chardonnay
ArgentinaCuyoMendoza
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
2000 ml
199 kr

Tsinandali
GeorgienKakhetiTsinandali
Vitt vin
750 ml
79 kr

Mâcon-Villages Henri de Villamont
FrankrikeBourgogneMâconnaisMâcon-Villages
Vitt vin
750 ml
219 kr

Cape Point Vineyards Chardonnay
SydafrikaWestern Cape
Vitt vin
750 ml
175 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Rieslingweeks – den 13 mars firar vi Riesling igen!
Rieslingweeks. Varje år hyllar Vinjournalen.se Tysklands mest kända druvsort firar sin födelsedag 13 mars. Lite fakta och några vinitips! Nu snart firar vi Rieslingweeks runt om på restauranger i landet. Just den 13 februari 1435, för 588 år sedan, nämndes druvsorten första gången i ett skriftligt dokument. Det kommer traditionsenligt firas i Tyskland och runt…

”Klart att det blev en Riesling”, säger Tareq Taylor!
Den folkkäre TV-profilen och matentreprenören Tareq Taylor är ständigt i farten. Har du provat hans nylanserade Tareq Taylor Riesling än? Läs vår exklusiva intervju med Tareq, vi avslöjar också vad vi tycker om Tareqs vin! Att Tareq Taylor är svenska folkets TV-favorit som under de senaste decennierna inspirerat oss med program som Matresan, Trädgårdstider och…

Populära Riesling viner – 3 tips på eleganta viner!
Populära Riesling viner hör nog till några av de mest omtyckta vita vinerna i hela världen. Riesling är såklart en mångsidig druva som ger viner som är torra, söta, stilla och mousserande, men det är också en vinstil som dyrkas ivrigt av oss Riesling-fans. Är det någon skillnad mellan nya och gamla världens Riesling viner?…
