Leth Beerenauslese
Prisvärdhet
Leth Beerenauslese är ett elegant och fylligt vitt vin från distriktet Wagram i Niederösterreich, Österrike. Vinet är tillverkat på druvan Roter Veltliner, skördad för hand och varsamt jäst vid låg temperatur i rostfria ståltankar för att bevara fruktigheten. Doften bjuder på mogna stenfrukter,…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7091102
- Alkohol
- 8.0 %
- Volym
- 375 ml
- Druvor
- Roter veltliner
- Råvara
- Roter Veltliner
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Domaine Wines Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 6 juli 2026
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 66 kcal
- 277 kJ
- Från alkohol
- 66 kcal
- 277 kJ · 9,5 g alkohol
- Pris
- 92,00 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Weingut Leth- Grundat
- 1960
- Ort
- Fels am Wagram
- Ägande
- Leth family (Franz Leth)
Leth är en familjeägd firma som har sitt säte i Fels am Wagram. Egendomen är planterad med de gröna druvsorterna grüner veltliner, riesling, sauvignon blanc, weissburgunder, chardonnay och gelber muskateller. På senare år har producenten även ökat sin rödvinsproduktion som idag utgör drygt 25…
Frågor och svar om Leth Beerenauslese, 2023
- I vilket land produceras Leth Beerenauslese, 2023?
- Leth Beerenauslese, 2023 produceras i Niederösterreich, Österrike.
- Vilken producent gör Leth Beerenauslese, 2023?
- Leth Beerenauslese, 2023 produceras av Weingut Leth.
- Vilka druvor används i Leth Beerenauslese, 2023?
- Leth Beerenauslese, 2023 är gjort på Roter veltliner.
- Hur mycket alkohol innehåller Leth Beerenauslese, 2023?
- Leth Beerenauslese, 2023 har en alkoholhalt på 8.0 %.
- Vad kostar Leth Beerenauslese, 2023?
- Leth Beerenauslese, 2023 kostar 230 kr (613,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Leth Beerenauslese, 2023?
- Leth Beerenauslese, 2023 säljs i en förpackning på 375 ml.
- Vilket sortiment tillhör Leth Beerenauslese, 2023?
- Leth Beerenauslese, 2023 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Leth Beerenauslese, 2023?
- Leth Beerenauslese, 2023 har artikelnummer 7091102 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Leth Beerenauslese, 2023 sålts på Systembolaget?
- Leth Beerenauslese, 2023 lanserades 6 juli 2026.
- Vilken förpackning har Leth Beerenauslese, 2023?
- Leth Beerenauslese, 2023 levereras i Flaska.
- Vem importerar Leth Beerenauslese, 2023?
- Leth Beerenauslese, 2023 importeras till Sverige av Domaine Wines Sweden AB.
- Är Leth Beerenauslese, 2023 prisvärt?
- Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för vitt vin i mindre flaska från Österrike (26 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Craven Viognier
SydafrikaWestern CapeCoastal RegionStellenbosch
Vitt vin
750 ml
259 kr

Casa Velha White
PortugalDouro
Vitt vin · Friskt & Fruktigt
750 ml
99 kr

Chapoutier Les Tanneurs Saint-Peray
FrankrikeRhonedalenSaint-Péray
Vitt vin
750 ml
249 kr

Spring Farm Riesling Block No 18
AustralienSouth AustraliaAdelaideMount Lofty RangesClare Valley
Vitt vin
750 ml
695 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Lower Austria – Vinregionen i nordöstra delen av Österrike – Din insider guide
På gränsen mot Slovakien och Tjeckien och längs floden Danube i den nordöstra delen av Österrike hittar du den största vinregionen i Österrike nämligen Lower Austria också kallad Niederösterreich. Inom vinregionen finns även det populära vinområdet Wachau. Vinregionen Lower Austria eller Niederösterreich är en historiskt viktig regionen för vinodlingen i Österrike. Det finns forntida kärnor…

Vinlandet Österrike – en pärla mitt i Europa
I vinlandet Österrike finns goda druvor, god mat och gott vin och det har alltid varit ett viktigt inslag i landet sedan romartiden. De första vinstockarna planterades för 2000 år sedan och idag påverkar vinet många branscher som livsmedelsbutik, vinbutiker och inte minst vinproducenterna själva. Du får veta mer om Österrike, prova deras signaturdruva Grüner…

Österrike – prova några underbara druvor!
Österrike är en spännande vinregion och här finns några riktigt goda druvor som kanske är lite mer sällsynta i Sverige. Många av oss tänker nog direkt på de goda vita vinerna, men Österrikes röda viner till stor del en noga bevakad hemlighet av vinentusiaster men de röda vinerna börjar bli riktigt trendiga. På två…
