Bogle Family Vineyards Chardonnay
Prisvärdhet
Bogle Family Vineyards Chardonnay 2023 är ett fylligt och smakrikt vitt vin från Kalifornien, USA. Vinet har en ljusgul färg och en nyanserad, fruktig och mycket frisk smak med tydlig fatkaraktär. Här möts toner av gula äpplen, mango och ananas av brynt smör, kardemumma, kokos och grillad citron,…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Recept med detta vin
Svep för fler recept
Smakprofil
Smak
Nyanserad, fruktig, mycket frisk smak med fatkaraktär, inslag av gula äpplen, mango, brynt smör, ananas, kardemumma, vanilj och grillad citron.
Doft
Nyanserad, fruktig doft med fatkaraktär, inslag av gula äpplen, mango, brynt smör, ananas, kardemumma och vanilj.
Färg
Gul färg.
Mat som passar
- Fisk
- Fläsk
- Grillat
- Lamm
Detaljer
- Artikelnummer
- 116401
- Alkohol
- 14.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Chardonnay
- Råvara
- Chardonnay.
- Socker
- 0.5 g/100 ml
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Fast sortiment
- Importör
- Divine AB
- Lanseringsdatum
- 1 mars 2024
Har du provat det här vinet?
Visste du att …
Cirka 90 procent av allt vin som tillverkas i USA kommer från Kalifornien och chardonnay är den mest odlade druvan i delstaten. Druvsorten är mycket populär bland vinodlare över hela världen. Den är enkel att odla, anpassar sig lätt till olika klimat, är utmärkt att blanda med andra druvor och passar bra för ekfatslagring. Chardonnay har därför blivit en av de vanligaste druvorna för att tillverka torra, vita viner.
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 123 kcal
- 515 kJ
- Från alkohol
- 120 kcal
- 503 kJ · 17,2 g alkohol
- Från socker
- 3 kcal
- 13 kJ · 0,8 g socker
- Socker
- 0,8 g
- ≈ 0,3 sockerbitar
- Pris
- 35,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Bogle Family VineyardsFamiljen Bogle har varit verksamma som jordbrukare i Clarksburg i Lodi sedan mitten av 1800-talet. 1968 planterade familjen sina första vinstockar. Tio år senare var vineriet färdigbyggt, och en liten vinproduktion startade. Idag förfogar företaget över 485 hektar vingårdar i Deltaregionen som…
Frågor och svar om Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024
- I vilket land produceras Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 produceras i Kalifornien, USA.
- Vilken producent gör Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 produceras av Bogle Family Vineyards.
- Vilka druvor används i Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 är gjort på Chardonnay.
- Hur mycket alkohol innehåller Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 har en alkoholhalt på 14.5 %.
- Vad kostar Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 kostar 179 kr (238,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 tillhör Fast sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 har artikelnummer 116401 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 sålts på Systembolaget?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 lanserades 1 mars 2024.
- Hur mycket socker innehåller Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 innehåller 0.5 g/100 ml socker.
- Hur smakar Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Nyanserad, fruktig, mycket frisk smak med fatkaraktär, inslag av gula äpplen, mango, brynt smör, ananas, kardemumma, vanilj och grillad citron.
- Hur doftar Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Nyanserad, fruktig doft med fatkaraktär, inslag av gula äpplen, mango, brynt smör, ananas, kardemumma och vanilj.
- Vilken färg har Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Gul färg.
- Vilken förpackning har Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024?
- Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 importeras till Sverige av Divine AB.
- Är Bogle Family Vineyards Chardonnay, 2024 prisvärt?
- Prisvärt. 49 % under medianpriset per liter för vitt vin från USA (164 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Aurore Feteasca Regala
Moldavien
Vitt vin
750 ml
162 kr

Fruitière Vinicole d' Arbois Love Chardonnay Reserve
FrankrikeJuraArbois
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
750 ml
199 kr

Grand Ardèche Chardonnay Louis Latour
FrankrikeRhonedalenArdècheIGP l'Ardèche
Vitt vin
750 ml
199 kr

Lismore Estate Reserve Chardonnay
SydafrikaWestern CapeCape South CoastOverbergGreyton
Vitt vin
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Vi älskar Chardonnay & Ceasarsallad med twist
Perfekt för januari! Laga vår Ceasarsallad med twist och en stekt laxfilé fast med samma pikanta, klassiska och till det tipsar vi om några av de godaste Chardonnay- vinerna att handla nu! Drick Chardonnay – både till vardag och fest! Chardonnay är världens mest populära druva och vår mest käraste, den mest använda och den mest…

Nya Zeeland Chardonnay en mångfald i olika stilar
Nya Zeeland Chardonnay har blivit något av en egen landsdruva och här har man länge tillverkat riktigt goda Chardonnay-viner – vintips längre ner! Egentligen är det signaturdruvan Sauvignon Blanc som Nya Zeeland är mest känt för men de senaste decennierna och druvan är faktiskt den mest planterade sorten i Nya Zeeland på 1990-talet. Men en…

Aromatisk Chardonnay från Jura med lök- och ansjovispaj
Vi ska en prova smakfull Chardonnay från Jura och laga en fransk lök- och ansjovispaj! I Jura använder man sig traditionellt av främst 2 olika druvor för vitt vin: Chardonnay och Savagnin. I Jura görs inte bara fantastiskt mycket vin men även fantastiskt gott vin: från vitt torrt vin, rött och rosévin, mousserande Crémant även…



