Berncasteler Doctor Riesling Spätlese
Prisvärdhet
Berncasteler Doctor Riesling Spätlese 2024 är ett elegant vitt vin från den berömda vingården Doctor i Mosel, Tyskland. Här möts en härlig sötma av persika, aprikos och citrus av en frisk syra som skapar en perfekt balans. Med sin låga alkoholhalt på 8% är vinet en utmärkt följeslagare till lättare…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7417001
- Alkohol
- 8.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Riesling
- Allergener
- sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Pearlwines AB
- Lanseringsdatum
- 15 juli 2024
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 66 kcal
- 277 kJ
- Från alkohol
- 66 kcal
- 277 kJ · 9,5 g alkohol
- Pris
- 124,60 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024
- I vilket land produceras Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 produceras i Mosel, Tyskland.
- Vilken producent gör Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 produceras av Weingut Wwe Dr H Thanisch Erben Thanisch.
- Vilka druvor används i Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 är gjort på Riesling.
- Hur mycket alkohol innehåller Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 har en alkoholhalt på 8.0 %.
- Vad kostar Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 kostar 623 kr (830,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 har artikelnummer 7417001 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 sålts på Systembolaget?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 lanserades 15 juli 2024.
- Vilken förpackning har Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 levereras i Flaska.
- Vem importerar Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024?
- Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 importeras till Sverige av Pearlwines AB.
- Är Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, 2024 prisvärt?
- Premiumpris. 2,8 gånger medianpriset per liter för vitt vin från Tyskland (490 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Emrich-Schönleber Monzinger Fruhlingsplätzchen Riesling Trocken GG
TysklandNahe
Vitt vin
750 ml
699 kr

Basic Instinct Pet Nat Blanc de Noirs
Frankrike
Vitt vin · Friskt & Fruktigt
750 ml
189 kr

Celler Marfil Ivori La Finka
SpanienKatalonienAlella
Vitt vin
750 ml
241 kr

Weingut Hirsch Ried Gaisberg Grüner Veltliner
ÖsterrikeNiederösterreichKamptal
Vitt vin
750 ml
399 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Rieslingweeks – den 13 mars firar vi Riesling igen!
Rieslingweeks. Varje år hyllar Vinjournalen.se Tysklands mest kända druvsort firar sin födelsedag 13 mars. Lite fakta och några vinitips! Nu snart firar vi Rieslingweeks runt om på restauranger i landet. Just den 13 februari 1435, för 588 år sedan, nämndes druvsorten första gången i ett skriftligt dokument. Det kommer traditionsenligt firas i Tyskland och runt…

”Klart att det blev en Riesling”, säger Tareq Taylor!
Den folkkäre TV-profilen och matentreprenören Tareq Taylor är ständigt i farten. Har du provat hans nylanserade Tareq Taylor Riesling än? Läs vår exklusiva intervju med Tareq, vi avslöjar också vad vi tycker om Tareqs vin! Att Tareq Taylor är svenska folkets TV-favorit som under de senaste decennierna inspirerat oss med program som Matresan, Trädgårdstider och…

Populära Riesling viner – 3 tips på eleganta viner!
Populära Riesling viner hör nog till några av de mest omtyckta vita vinerna i hela världen. Riesling är såklart en mångsidig druva som ger viner som är torra, söta, stilla och mousserande, men det är också en vinstil som dyrkas ivrigt av oss Riesling-fans. Är det någon skillnad mellan nya och gamla världens Riesling viner?…
