Coude à Coude Rouge
Coude à Coude — Rouge är ett ekologiskt rött vin från Frankrike, skapat av Château Revelette. Med en blend av 60% Syrah och 40% Grenache bjuder vinet på en frisk och fruktig karaktär med toner av mörka bär och en lätt kryddighet. Vinet har en ungdomlig energi och en mjuk, balanserad struktur som…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Smak
Torrt, fruktigt rött vin med smak av svarta vinbär, plommon och en touch av pepprig krydda.
Doft
Ungdomlig doft med inslag av mörka bär, viol och en aning vitpeppar.
Färg
Mörkt rubinröd färg.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7782801
- Alkohol
- 13.0 %
- Volym
- 750 ml
- Råvara
- 60% Syrah, 40% Grenache
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Prune AB
- Lanseringsdatum
- 24 juni 2026
Recensioner (0)
Inga recensioner än. Bli först med att skriva en!
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 108 kcal
- 451 kJ
- Från alkohol
- 108 kcal
- 451 kJ · 15,4 g alkohol
- Pris
- 35,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Coude à Coude Rouge, 2024
- I vilket land produceras Coude à Coude Rouge, 2024?
- Coude à Coude Rouge, 2024 produceras i Frankrike.
- Vilken producent gör Coude à Coude Rouge, 2024?
- Coude à Coude Rouge, 2024 produceras av Château Revelette.
- Vilka druvor används i Coude à Coude Rouge, 2024?
- Coude à Coude Rouge, 2024 är gjort på Syrah, Grenache.
- Hur mycket alkohol innehåller Coude à Coude Rouge, 2024?
- Coude à Coude Rouge, 2024 har en alkoholhalt på 13.0 %.
- Vad kostar Coude à Coude Rouge, 2024?
- Coude à Coude Rouge, 2024 kostar 179 kr (238,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Coude à Coude Rouge, 2024?
- Coude à Coude Rouge, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Coude à Coude Rouge, 2024?
- Coude à Coude Rouge, 2024 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Coude à Coude Rouge, 2024?
- Coude à Coude Rouge, 2024 har artikelnummer 7782801 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Coude à Coude Rouge, 2024 sålts på Systembolaget?
- Coude à Coude Rouge, 2024 lanserades 24 juni 2026.
- Hur smakar Coude à Coude Rouge, 2024?
- Torrt, fruktigt rött vin med smak av svarta vinbär, plommon och en touch av pepprig krydda.
- Hur doftar Coude à Coude Rouge, 2024?
- Ungdomlig doft med inslag av mörka bär, viol och en aning vitpeppar.
- Vilken färg har Coude à Coude Rouge, 2024?
- Mörkt rubinröd färg.
- Vilken förpackning har Coude à Coude Rouge, 2024?
- Coude à Coude Rouge, 2024 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Coude à Coude Rouge, 2024?
- Coude à Coude Rouge, 2024 importeras till Sverige av Prune AB.
