Black Stallion Bucephalus
Black Stallion Bucephalus 2018 är ett kraftfullt rött vin från Kaliforniens North Coast, en region känd för sina koncentrerade och välstrukturerade viner. Denna blend av Cabernet Sauvignon, Syrah och Petit Verdot har lagrats på franska ekfat, vilket ger en komplex karaktär med inslag av mörka bär,…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7709401
- Alkohol
- 15.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Cabernet sauvignon, Syrah, Petit verdot
- Råvara
- Cabernet sauvignon 73%, syrah 20%, petit verdot 7%
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Ward Wines AB
- Lanseringsdatum
- 10 november 2020
Recensioner (0)
Inga recensioner än. Bli först med att skriva en!
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 128 kcal
- 537 kJ
- Från alkohol
- 128 kcal
- 537 kJ · 18,3 g alkohol
- Pris
- 419,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Black Stallion Estate Winery- Grundat
- 2007
- Ort
- Napa
- Ägande
- Indelicato Family (acquired 2010)
Black Stallion Estate Winery ligger i distriktet Oak Knoll, en appellation som är belägen i södra halvan av Napa Valley. Egendomen omfattar 13 hektar och fungerade tidigare som center för hästranchen Silverado Horseman. Det tog två år att bygga om centret till ett vineri och 2007 stod Black…
Frågor och svar om Black Stallion Bucephalus, 2018
- I vilket land produceras Black Stallion Bucephalus, 2018?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 produceras i Napa Valley, USA.
- Vilken producent gör Black Stallion Bucephalus, 2018?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 produceras av Black Stallion Estate Winery.
- Vilka druvor används i Black Stallion Bucephalus, 2018?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 är gjort på Cabernet sauvignon, Syrah, Petit verdot.
- Hur mycket alkohol innehåller Black Stallion Bucephalus, 2018?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 har en alkoholhalt på 15.5 %.
- Vad kostar Black Stallion Bucephalus, 2018?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 kostar 2 099 kr (2 798,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Black Stallion Bucephalus, 2018?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Black Stallion Bucephalus, 2018?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Black Stallion Bucephalus, 2018?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 har artikelnummer 7709401 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Black Stallion Bucephalus, 2018 sålts på Systembolaget?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 lanserades 10 november 2020.
- Vilken förpackning har Black Stallion Bucephalus, 2018?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Black Stallion Bucephalus, 2018?
- Black Stallion Bucephalus, 2018 importeras till Sverige av Ward Wines AB.
