Online vin

Shoppa vin på nätet är inte så enkelt ….

Jeanette Gardner · 6 april 2016
webbshop_front
På denna sida

Onlinemarknaden för vin verkar öka konstant och visst är internet ett fantastiskt bekvämt sätt att handla. Du kan läsa recensioner, googla på viner, beställa på systembolaget eller handla direkt av importören.

Enligt amerikanska Wilson Drinks Reports senaste undersökning ligger försäljningen av vin via nätet på omkring 8,8% i USA, men internetshopping kommer troligtvis de närmaste åren att öka alltmer. Det gäller förstås även i Sverige, trots att vi har monopol. Många vinkonsumenter börjar förlita sig alltmer till nätet – hur många vintips får exempelvis du till din mobil? Hur kan du sortera fram de viner som du verkligen vill ha?

Det här blir tydligen allt svårare för konsumenter när importörer och producenter skriver att just deras vin är fantastiskt, men de känner förstås av pressen när konkurrensen om flaskorna är stentuff. Man måste ju synas. Det är sund marknadsföring. Men får jobba hårt för att sticka ut i mängden och det blir alltmer rörigare för nätkonsumenten att hitta rätt och välja ett vin som de verkligen vill ha. Systembolaget säger nästan inget alls om de viner som enbart går att beställa och inte finns i ordinarie sortiment, i gengäld  brer vinhandlarna brer på ordentligt.

Ett superbra förslag skulle väl kunna vara att man lägger upp en personlig vinguide för att vägleda konsumenten genom ett minfält av information. Här skulle det kunna finnas favoritval, exempelvis druvor, särskilda vingårdar, speciella områden, jämföra priser…. Tänk mer en personlig vinprofil för kunder där de sedan skulle kunna recensera viner, ha önskelista och kanske diskutera med varandra. Det skulle bli ett mer personligt sätt att handla och kanske göra rätt vinval. Det är säkert också ett bra tips ur marknadsföringssynpunkt om man håller kunden kvar i sin butik och man bygger en lojalitet.

Generellt är nätbutikerna inom alla branscher dåliga på detta än så länge. Det gör att kunderna surfar runt, runt och besöker många sajter, inte bara en sajt. Och då känns konkurrensen tuff.

Vinguider relaterade till denna artikel

Vanliga frågor

Hur vanligt är det att shoppa vin på nätet i USA?
Enligt Wilson Drinks Report ligger onlineshopping av vin i USA på cirka 8,8% av den totala försäljningen, och trenden förväntas öka.
Varför är det svårt att hitta rätt vin på nätet?
Många importörer och producenter marknadsför sina viner som fantastiska, vilket skapar en rörig miljö för konsumenten. Det blir svårt att sålla bland informationen och hitta viner som verkligen passar ens smak.
Vad är en personlig vinguide och hur kan den hjälpa?
En personlig vinguide är en funktion där kunder kan ange sina preferenser, som favoritdruvor eller regioner, och få skräddarsydda rekommendationer. Det underlättar vinvalet och ökar lojaliteten till butiken.
Kan man köpa vin online i Sverige trots Systembolagets monopol?
Ja, många svenskar handlar vin online via Systembolagets beställningssortiment eller direkt från importörer. Onlinemarknaden växer även i Sverige.

Mer i Online vin

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.