Vin Skola

Vad vet du om vinregeln 75-85-95?

Assistant Editor · 29 juni 2016
bottles_stor
På denna sida

Det finns en regel när det gäller amerikanska viner som det skrivits ganska mycket om i internationell media i samband med debatten nu blommat upp om hur vida man kan lita på vinetiketten. Den amerikanska vinodlingsregeln (AVA) som heter 75-85-95 är ganska intressant. Siffrorna betyder i korthet:

  • 75 – 75% av vinet har framställs av en sorts druvor. Om det till exempel står Chardonnay på etiketten så måste 75% av vinet innehålla druvan Chardonnay. Vingårdar får alltså inte marknadsföra sitt vin felaktigt och säga att innehåller ”en enda sorts” duva om det inte gör det.
  • 85 – 85% av druvorna ska komma från det distriktet som står på etiketten, säg till exempel att det står Napa Valley på en flaska, då måste 85% av druvorna komma just från Napa. Om en producent vill blanda samma sorts druva från olika områden för att öka vinets komplexitet, eftersom druvor trivs olika bra inom olika områden beroende på odlingsförhållanden, så får man alltså endast avvika 15% från 100.
  • 95 – gäller årgångsbeteckningen. Står det 2010 eller 2012 på vinflaskan så ska 95% av druvorna i vinet ha odlats och skördats det året. Detta ger alltså vingårdar ett litet utrymme, när man oftast av ekonomiska skäl eller av smakskäl blandar druvor av olika årgångar.

Bortsett från 75-85-95-regeln så finns det några andra kluriga uttryck som kan vara bra att veta när det gäller amerikanska viner och som ofta skrivs på etiketter. Står det ordet ”vineyard” (marken där vinodlingen finns) så ska 95% av druvorna komma från den vingården. Men en vingård kan ju bestå av flera odlingar och marker. Det finns ingen direkt definition på ordet ”vingård”. Är det en distinkt vinodling? Är det producentens företag, som kan ha vinodlingar och marker lite här och var? För att slippa undan detta kan man använda ordet ”estate” (egendom) och då kan druvorna även komma från en angränsande egendom som också ägs av vingården i fråga. Uttrycket ”reserve” ( reserva) är också ganska luddigt och omdebatterat. En vinproducent har ett reservavin från ett visst årtal eftersom just det vinet blev extra bra, medan en annan producent skriver reservavin på varje årgång. Hur går det ihop?

Vinguider relaterade till denna artikel

Vanliga frågor

Vad innebär vinregeln 75-85-95?
Regeln gäller amerikanska viner och anger minimikrav för etikettuppgifter: 75% av druvsorten, 85% från angivet distrikt och 95% från angiven årgång.
Vad betyder 75 i 75-85-95-regeln?
75 innebär att minst 75% av vinet måste vara av den druvsort som anges på etiketten, till exempel Chardonnay.
Vad betyder 85 i 75-85-95-regeln?
85 innebär att minst 85% av druvorna måste komma från det distrikt som står på etiketten, som Napa Valley.
Vad betyder 95 i 75-85-95-regeln?
95 innebär att minst 95% av druvorna måste vara från den årgång som anges på etiketten.
Vad är skillnaden mellan 'vineyard' och 'estate' på amerikanska viner?
'Vineyard' kräver att 95% av druvorna kommer från den specifika vingården, medan 'estate' tillåter druvor från angränsande egendomar som ägs av samma producent.
Vad betyder 'reserve' på amerikanska viner?
'Reserve' har ingen legal definition och kan betyda olika saker för olika producenter – ibland en bättre årgång, ibland används det på varje årgång.

Mer i Vin Skola

Utforska

Fler artiklar

Italienska gidsaker - omslag

Pappardelle & chiliolja och jordnötter – 5 vintips

Det är fredag idag och vi har bråttom at ställa något gott på bordet och räknar minuterna. Gör en snabb italiensk afton! Gott vin från Italien bästa vingårdar och urgod pappardelle – du kommer garanterat att bli älskad! Som vintips får du sedan ….. viner som har varit de mest populära i flera år. Men…

Jeanette Gardner12 juni 2026
Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.