Vertis Verdicchio di Matelica
Prisvärdhet
Vertis — Verdicchio di Matelica 2021 från Borgo Paglianetto är ett torrt vitt vin med frisk syra och medelfyllig kropp. Doften bjuder på gröna äpplen, citrus och en antydan av mandel. Smaken är ren och mineralisk med en lång eftersmak. Vinet kommer från Marche-regionen i Italien, där svalt klimat…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7964101
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Verdicchio
- Råvara
- 100% verdicchio
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Zebrawine i Uppsala AB
- Lanseringsdatum
- 30 september 2020
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 112 kcal
- 468 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Pris
- 49,60 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Vertis Verdicchio di Matelica, 2021
- I vilket land produceras Vertis Verdicchio di Matelica, 2021?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 produceras i Verdicchio di Matelica, Italien.
- Vilken producent gör Vertis Verdicchio di Matelica, 2021?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 produceras av Borgo Paglianetto.
- Vilka druvor används i Vertis Verdicchio di Matelica, 2021?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 är gjort på Verdicchio.
- Hur mycket alkohol innehåller Vertis Verdicchio di Matelica, 2021?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar Vertis Verdicchio di Matelica, 2021?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 kostar 248 kr (330,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Vertis Verdicchio di Matelica, 2021?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Vertis Verdicchio di Matelica, 2021?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Vertis Verdicchio di Matelica, 2021?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 har artikelnummer 7964101 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 sålts på Systembolaget?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 lanserades 30 september 2020.
- Vilken förpackning har Vertis Verdicchio di Matelica, 2021?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 levereras i Flaska.
- Vem importerar Vertis Verdicchio di Matelica, 2021?
- Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 importeras till Sverige av Zebrawine i Uppsala AB.
- Är Vertis Verdicchio di Matelica, 2021 prisvärt?
- Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för vitt vin från Italien (669 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Aurore Feteasca Regala
Moldavien
Vitt vin
750 ml
162 kr

Fruitière Vinicole d' Arbois Love Chardonnay Reserve
FrankrikeJuraArbois
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
750 ml
199 kr

Grand Ardèche Chardonnay Louis Latour
FrankrikeRhonedalenArdècheIGP l'Ardèche
Vitt vin
750 ml
199 kr

Lismore Estate Reserve Chardonnay
SydafrikaWestern CapeCape South CoastOverbergGreyton
Vitt vin
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Azienda Agricola Bisci, Bisci Verdicchio di Matelica DOC, Italien
2013-06-01 lanserades ett vitt vin från Italien. Vinet heter Bisci Verdicchio di Matelica DOC och produceras av Azienda Agricola Bisci. Vinet säljs i flaska 750 ml.

Vinregionerna Central Marche och Lazio – Din insider guide till två av Italiens bästa vinregionerna och dess vingårdar
Vinregionen Central Marche har länge varit en av Italiens populäraste turistmål. Detta område har många attraktiva resmål bland annat de många vackra gamla städerna och de magiska byar längst stränderna. Dessutom erbjuder området även ett trevligt klimatet och en välutvecklad turistinfrastruktur. Regionen Marche är också en idealisk plats för en fantastisk semester på stranden. Här…

Italien à la carte med nylanserad Chianti
Sangiovese – Toscanas kanske mest karaktärsfulla druva förgyller varje middag och idag provar vi en nylanserad Chianti i Systembolagets fasta sortiment och lagar kyckling fylld med tomat och ricotta. Varsågod vintips och recept!
