Good Natured Sauvignon Blanc
Prisvärdhet
Good Natured Sauvignon Blanc 2024 är ett ekologiskt vitt vin från Coastal Region i Sydafrika, producerat av Spier Wines. Vinet bjuder på en fräsch och aromatisk doft av gröna äpplen, passionsfrukt och en aning gräs. Smaken är torr och medelfyllig med en pigg syra och inslag av citrus och krusbär.…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7014601
- Alkohol
- 12.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Sauvignon blanc
- Råvara
- 100% Sauvignon Blanc
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Philipson Söderberg AB
- Lanseringsdatum
- 11 mars 2024
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 104 kcal
- 433 kJ
- Från alkohol
- 104 kcal
- 433 kJ · 14,8 g alkohol
- Pris
- 21,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Spier Wines- Grundat
- 1692
- Ort
- Stellenbosch
Frågor och svar om Good Natured Sauvignon Blanc, 2024
- I vilket land produceras Good Natured Sauvignon Blanc, 2024?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 produceras i Coastal Region, Sydafrika.
- Vilken producent gör Good Natured Sauvignon Blanc, 2024?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 produceras av Spier Wines.
- Vilka druvor används i Good Natured Sauvignon Blanc, 2024?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 är gjort på Sauvignon blanc.
- Hur mycket alkohol innehåller Good Natured Sauvignon Blanc, 2024?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 har en alkoholhalt på 12.5 %.
- Vad kostar Good Natured Sauvignon Blanc, 2024?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 kostar 109 kr (145,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Good Natured Sauvignon Blanc, 2024?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Good Natured Sauvignon Blanc, 2024?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Good Natured Sauvignon Blanc, 2024?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 har artikelnummer 7014601 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 sålts på Systembolaget?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 lanserades 11 mars 2024.
- Vilken förpackning har Good Natured Sauvignon Blanc, 2024?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 levereras i Flaska.
- Vem importerar Good Natured Sauvignon Blanc, 2024?
- Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 importeras till Sverige av Philipson Söderberg AB.
- Är Good Natured Sauvignon Blanc, 2024 prisvärt?
- Prisvärt. 56 % under medianpriset per liter för vitt vin från Sydafrika (267 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Aurore Feteasca Regala
Moldavien
Vitt vin
750 ml
162 kr

Fruitière Vinicole d' Arbois Love Chardonnay Reserve
FrankrikeJuraArbois
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
750 ml
199 kr

Grand Ardèche Chardonnay Louis Latour
FrankrikeRhonedalenArdècheIGP l'Ardèche
Vitt vin
750 ml
199 kr

Lismore Estate Reserve Chardonnay
SydafrikaWestern CapeCape South CoastOverbergGreyton
Vitt vin
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Italiensk Sauvignon Blanc & krispiga fisknuggets!
Vi tipsar om en helt nylanserad Sauvignon Blanc som vi serverar med frasiga fisknuggets! Den lilla och mycket vackra regionen Friuli-Venezia-Giulia i nordöstra Italien anses av många som en av Italiens allra bästa vinregioner när det gäller fräscha vita viner. I Friuli finns ett 10-tal DOC- och 4 DOCG-områden där man odlar ett trettiotal mycket…

Ny Sauvignon Blanc & spröd torsk med sumac
Vi ska besöka Te Mata Estate på Ny Zeeland, dricka en nylanserad, hyllad och riktigt god Cape Crest Sauvignon Blanc samt laga en god lyxig fiskrätt på sprödbakad torsk toppad med mandel och sumak. Missa inte detta goda vin! Den älskade druvan Sauvignon Blanc Den gröna druvan Sauvignon Blanc kommer ursprungligen från Bordeaux-regionen i Frankrike…

Den vilda, vita druvan – Sauvignon Blanc
Vi ska titta närmare på den vita druvan Sauvignon Blanc och provsmaka ett vitt vin från Pfalz som faktiskt har premiär idag! Namnet ’Sauvignon Blanc’ kan löst översättas ’vilda vita druvan’ och den kommer ju självklart från sydvästra Frankrike, där druvorna växte vilda i Loire-dalen och i Bordeaux, och det är från Bordeaux som man…
