Spinifex Bête Noir
Prisvärdhet
Spinifex Bête Noir 2020 är ett kraftfullt och komplext rött vin från Barossa i South Australia. Vinet är en blend av druvor från tolv olika vingårdar, med en genomsnittlig vinstocksålder på 60 år, vilket ger en intensiv smakupplevelse med mörka bär, plommon och en aning kryddighet. Den generösa…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7915501
- Alkohol
- 14.5 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Skruvkapsyl
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Quaffable Wines Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 21 november 2018
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 120 kcal
- 503 kJ
- Från alkohol
- 120 kcal
- 503 kJ · 17,2 g alkohol
- Pris
- 65,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Spinifex- Grundat
- 2001
- Vinmakare
- Peter Schell
- Ägande
- Peter Schell & Magali Gely
Spinifex grundades 2001 i Barossa av de makarna Peter Schell och Magali Gely. Fokus ligger på viner som går lite tvärtemot den stil man vanligtvis förknippar med Barossa: man använder bland annat inga nya ekfat eller tillsatta jäststammar samt låter skalmacerationen vara länge. Vinmakare är Pete…
Frågor och svar om Spinifex Bête Noir, 2020
- I vilket land produceras Spinifex Bête Noir, 2020?
- Spinifex Bête Noir, 2020 produceras i Barossa, Australien.
- Vilken producent gör Spinifex Bête Noir, 2020?
- Spinifex Bête Noir, 2020 produceras av Spinifex.
- Hur mycket alkohol innehåller Spinifex Bête Noir, 2020?
- Spinifex Bête Noir, 2020 har en alkoholhalt på 14.5 %.
- Vad kostar Spinifex Bête Noir, 2020?
- Spinifex Bête Noir, 2020 kostar 329 kr (438,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Spinifex Bête Noir, 2020?
- Spinifex Bête Noir, 2020 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Spinifex Bête Noir, 2020?
- Spinifex Bête Noir, 2020 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Spinifex Bête Noir, 2020?
- Spinifex Bête Noir, 2020 har artikelnummer 7915501 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Spinifex Bête Noir, 2020 sålts på Systembolaget?
- Spinifex Bête Noir, 2020 lanserades 21 november 2018.
- Vilken förpackning har Spinifex Bête Noir, 2020?
- Spinifex Bête Noir, 2020 levereras i Flaska med Skruvkapsyl.
- Vem importerar Spinifex Bête Noir, 2020?
- Spinifex Bête Noir, 2020 importeras till Sverige av Quaffable Wines Sweden AB.
- Är Spinifex Bête Noir, 2020 prisvärt?
- Premiumpris. 50 % över medianpriset per liter för rött vin från Australien (216 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Echezeaux Grand Cru Lucien le Moine
FrankrikeBourgogneCôte de NuitsFlagey-ÉchézeauxEchezeaux
Rött vin
750 ml
4 389 kr

Skebenga
SydafrikaWestern CapeCoastal RegionStellenbosch
Rött vin
750 ml
229 kr

Balbiano Federico I IL Barbarossa
ItalienPiemonteFreisa Di Chieri
Rött vin
750 ml
323 kr

Castillo de Gredos Red Wine
Spanien
Rött vin · Mjukt & Bärigt
3000 ml
189 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Västra Australien – vinodling, fantastiska miljöer, paradiset på jorden!
Västra Australien är en metropol vad gäller turism, både tack vare dess otroliga natur och fantastiska miljöer, men även tack vare deras vinproduktion. Även om denna vinregion endast står för 5% av Australiens totala vinproduktion, så är de vingårdar vi hittar i västra Australien av absolut högsta kvalité, samt producerar en stor del av Australiens…

New South Wales – den näst största vinproducerande staten i Australien
New South Wales är den näst största vinproducerande staten i Australien. Här hittar vi fantastiska turiststäder som Sydney, samt populära turistmål som Bondi Beach, Jervis Bay och Byron Bay. Det finns få andra platser på jorden som erbjuder ett lika brett utbud av attraktioner och turistmål som New South Wales. Här kan du bada i…

Regionen Victoria har flest vingårdar i Australien – det här är din insiderguide till vingårdarna
Victoria är den minsta delstaten på fastlandet av Australien. Delstaten ligger i den sydöstra hörnet av Australien. Delstatens huvudstad är Melbourne vilket är den kulturella och sportstaden i Australien. Melbourne är ett fantastiskt turistmål med många platser att besöka som till exempel Melbourne Museum, Melbourne Zoo, National Gallery of Victoria och Melbourne Cricket Ground för…
